Liga 1: Petrolul s-a impus la Brasov

Vineri, 26 Octombrie 2012, ora 21:55
1666 citiri

Formatia Petrolul Ploiesti s-a impus la limita, scor 1-0, in meciul disputat, in deplasare, impotriva echipei FC Brasov, in etapa a 13-a din Liga 1.

Meciul de sub Tampa a debutat cu o ocazie de partea "lupilor galbeni", Grozav sutand putin peste poarta de la 20 de metri in minutul 4, insa prima repriza a fost apoi dominata de gazde.

In minutul 11, Munteanu a ratat din sase metri la o lovitura de colt, in timp ce Batin a trimis peste tranversala din pozitie ideala in minutul 30. Cu zece minute inainte de pauza, acelasi Batin a trecut pe langa deschiderea scorului, sutand alaturi din pasa lui Mateiu.

Situatia s-a schimbat cu 180 de grade in partea secunda. Dupa doua ratari semnate de Galamaz si Cristea, Gicu Grozav a resuit sa deschida scorul pentru oaspeti, internationalul roman punctand cu exteriorul de la 12 metri. Brasovenii au ratat egalarea in ultimul minut regulament, cand sutul puternic al lui Paun a fost respins de portarul Mircea Bornescu.

In urma acestui succes, ploiestenii au urcat pe locul al patrulea in clasamentul Ligii 1, cu 22 de puncte. De cealalta parte, FC Brasov stationeaza pe pozitia a saptea, cu 19 puncte.

FC Brasov: Taborda - Velayos, Machado, Munteanu, Alexandru - Viveiros, Madeira, Mateiu, Popa - Batin, Buga;

Rezerve: Mutu, Paun, Hadnagy, Tames, Potecu, Brata, Straut;

Petrolul Ploiesti: Bornescu, Achim, Galamaz, Manasse, Mendy, Oprita, Hoban, Marinescu, Adrian Cristea, Grozav, Hamza;

Rezerve: Hamutovski, Mustivar, Boudjemaa, Bokila, Neag, Cristescu, Grecu.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Petrolul victorie Brasov, #rezultate Liga 1, #meciuri Liga 1, #Liga 1 etapa 13 , #rezultate