Liga 1: Pandurii invinge vicecampioana si urca in clasament

Vineri, 18 Septembrie 2015, ora 22:54
3278 citiri

Formatia Pandurii Targu Jiu a obtinut o victorie importanta in etapa cu numarul 11 a Ligii 1, reusind sa depaseasca vicecampioana ASA Targu Mures.

Gorjenii s-au impus cu scorul de 2-0 si au egalat la puncte Viitorul lui Hagi, care are insa un meci in minus.

Intalnirea de la Severin a inceput cum nu se putea mai bine pentru cei de la Pandurii, care au deschis scorul inca din minutul 10, atunci cand Nicoara a marcat cu un sut frumos, dupa o actiune personala superba a lui Radut.

Zece minute mai tarziu, oaspetii au reusit si ei sa inscrie, prin Ramiro Costa, insa golul acestuia a fost anulat pentru o pozitie de offside care n-a prea existat.

Acelasi Costa a ratat apoi o noua ocazie mare, trimitand pe langa poarta din cinci metri, iar fostul stelist Golanski a luat la tinta bara portii Pandurilor in prelungirile primei reprize.

In partea secunda cei de la ASA au alergat dupa egalare si au avut alte ocazii importante, insa tot gorjenii au dat lovitura pe final, atunci cand Hora a inscris pentru 2-0 cu un sut plasat, din pasa excelenta a lui Nistor.

Pana la final muresenii au ramas si cu un om mai putin, Pedro primind direct cartonasul rosu dupa un fault in pozitie de ultim aparator.

Echipele de start

PANDURII: Mingote - Ungurusan, Filipetto, Vasco Herculano, Momcilovic - Mrzljak, Droppa - Radut, Nicoara, Nistor - Hora

Rezerve: Stanca, Erico da Silva, Ciucur, Pitian, Grecu, Abdelaziz, Munteanu

ASA TARGU MURES: Stancioiu - Golanski, Bejan, Balaur, Balic - Muresan, Brandan - Jazvic, Romario, Dedov - Costa

Rezerve: Viciu, Velayos, Axente, Pedro, Borza, Manolov, Hanca

Marcel Ciolacu, după ce a scos Buzăul din Moldova: ”Sunt român, mama era din Tecuci...”
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a revenit cu precizări după ce a declarat că ”Buzăul nu e în Moldova”. Afirmația a fost făcută în legătură cu autostrada care va lega Moldova de...
Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
#Pandurii ASA Liga 1, #Liga 1 rezultate meci, #Pandurii Liga 1 rezultat clasament , #rezultate