Liga 1: Dinamo castiga in ultima secunda cu Pandurii si asteapta eternul derbi

Duminica, 26 Octombrie 2014, ora 19:30
2651 citiri

Dinamo Bucuresti a invins pe Pandurii Targu Jiu cu 3-2 in al doilea meci de Liga I disputat duminica seara, in etapa cu numarul 12, stagiunea 2014/2015.

Golurile au fost marcate de Alexe, Rotariu si Bilinski pentru gazde, respectiv o dubla a lui Roman pentru oaspeti.

Inceputul de meci a fost unul furtunos, cu doua goluri in primele 8 minute. Mai intai Alexe puncta pentru 1-0 in minutul 7, dupa o pasa decisiva a lui Filip, care l-a pus in situatie de 1 la 1 cu Gliwa.

Doar 60 de secunde mai tarziu, Roman egala pentru Pandurii. Elton a fost pasatorul de gol, Dinamo gafand enorm in aparare la aceasta faza, Marc, portarul dinamovist, fiind driblat si el.

Pandurii au condus din minutul 50 dupa un nou gol al lui Roman, dupa ce Grecu a luftat incredibil in careu, iar Durimel a fost depasit la fel de usor de atacantul gorjean.

2-2 s-a facut insa 10 minute mai tarziu, cand Pleasca a respins gresit, iar Rotariu a profitat imediat aducand egalarea pe tabela.

Finalul a fost unul nebun, cu doua eliminari si un gol in prelungiri. Mai intai Roman a fost eliminat, pentru ca Bilinski sa marcheze cu un sut din careu, printre picioarele lui Gliwa, in minutul 92.

In minutul 93, si Fai de la Dinamo a fost eliminat.

Ce este important de remarcat e faptul ca Flavius Stoican a fost aspru criticat de fani la 1-2, acestia cerand la acel moment demisia antrenorului.

Dinamo vine pe 4 in Liga I cu 22 de puncte si asteapta derbiul cu Steaua, vinerea viitoare, in direct pe Ziare.com.

Dinamo: T. Marc - Fai, Durimel, Cordos, Grecu - Barboianu, Boubacar - C. Matei, V. Lazar, S. Filip - Alexe.

Rezerve: Kovacs - Ad. Popa, Nedelcearu, Miranda, Gavrila, D. Rotariu, Bilinski.

Antrenor: Flavius Stoican.

Pandurii: Gliwa - Pleasca, Erico, Elton, Momcilovic - Anton, Nistor, Shalaj - Iorga, Matulevicius, Roman.

Rezerve: R. Stanca - Buleica, Shamsin, Ungurusan, I. Constantin, Nicoara, Predescu

Antrenor: Petre Grigoras.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#dinamo bate pandurii liga I, #dinamo pandurii cronica etapa 12, #etapa 12 cronica dinamo pandurii , #stiri Liga I