Lia Savonea a incasat 100.000 de euro de la CSM in 2018

Joi, 21 Martie 2019, ora 12:51
Autor: Ionel Stoica
Lia Savonea a incasat 100.000 de euro de la CSM in 2018Foto: Andreea Alexandru/Mediafax/Hepta.ro

Presedintele CSM, judecatorul Lia Savonea, a incasat in 2018 suma de 475.241 lei drept salariu de membru CSM si diverse indemnizatii. Suma reprezinta echivalentul a 100.000 de euro, unul dintre cele mai mari venituri din magistratura.

Potrivit declaratiei de avere depuse luna trecuta, Lia Savonea arata ca a incasat:

Indemnizatie: 315.661 de lei;
Recalculari: 20.472 de lei;
Indemnizatie detasare: 124.175, 26 lei;
Indemnizatie delegare: 12.107,42 lei;
Decont transport: 1.212,21 lei;
Drepturi salariale restante: 1.514 de lei.


Foto: Declaratia de avere

OUG nr. 27/2006 privind salarizarea si alte drepturi ale judecatorilor, procurorilor si altor categorii de personal din sistemul justitiei stabileste mai multe drepturi pentru magistratii care sunt detasati sau delegati in alta localitate decat cea de domiciliu: diurna, cheltuieli de cazare sau transport.

Lia Savonea are domiciliul in Chiajna (Ilfov) si incaseaza diurna pentru ca vine la munca la Bucuresti.

Citeste si: Diurna lunara de 10.000 de lei pentru un procuror de la Sectia pentru investigarea magistratilor

Cat incaseaza vicepresedintele

Lia Savonea are unul dintre cele mai mari venituri din magistratura. De exemplu, vicepresedintele CSM, procurorul Nicolae-Andrei Solomon, a incasat in 2018 suma de 304.741 de lei, potrivit declaratiei de avere depusa in februarie 2019.


Foto: Declaratia de avere

Un alt caz, judecatorul Simona Marcu de la Inalta Curte, fost sef CSM, a incasat in 2018 suma de 406.303 lei si 2.004 euro indemnizatii delegare externa, potrivit declaratiei de avere depuse la sfarsitul lunii ianuarie 2019.

Indemnizatie CSM: 327.151 de lei;
Recalculari drepturi 2017-2018: 16.092 de lei;
Formator INM: 13.397 de lei;
Restante salariale: 45.881 de lei;
Decontare cheltuieli transport: 884,47 lei;
Indemnizatii delegare externa: 2.004 euro;
Indemnizatii delegare interna: 2.898 de lei.


Foto: Declaratia de avere


Foto: Declaratia de avere

 Articol citit de 35279 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Bright
    22.03.2019, 15:34
    Mda!
    Asta e răsplata cand lingi la psd, alde și udmr! Are bani pentru lumanări pe viață! Doamne fă ceva și ia-o dintre noi pe afurisita, biciclista....
    florescujohn
    22.03.2019, 08:38
    A incasat bani mai mult decit merita
    Ar trebui insa sa incaseze si niste ani la Rahova pentru porcariile ce le face.
    Pardon justitia e ocupata cum sa salveze infractorii si sa inventeze dosare pentru kovesi.
    Comentariu inadecvat
    MacGigi
    21.03.2019, 12:10
    Pentru Romania, acest salariu mi se pare unul exceptional :)
    Nu ma mira ca Sapunica este silitoare si ca executa orice comanda de partid val-vartej. Cand va fi destituita?

    Cand veti inchide si taraba lui Adinutza, sectia SS?
    Cand il veti jupui pe Putorel?
    Cand sunt funeraliile sobolanilor rosii?
    barabula
    21.03.2019, 11:56
    daca salariile astea
    nu sunt spaga acoperita pentru cultura noastra nationala de corupti, eu nu stiu ce mai este...
    cum de s-a ajuns aici?
    pentru ca parlamentari "juristi" facuti la ff si-au votat pensiile si salariile si indemnizatiile nesimtite
    popor talentat,....te-am pupat!
    raulbaal
    21.03.2019, 11:42
    Ce chestie domnule cu diurna asta ,Chiajna Bucuresti !Suntem ne_buni
    Bai fratilor suntem o natie de ....!Si la banii astia nu vor nici sa raspunda pt faptele lor!Rusine!
    medgidnicolai
    21.03.2019, 13:32
    cum sa raspunda
    ei sunt inamovibili. sunt deasupra legii. pot face ce vor cu viata justitiabililor. si nu raspund. isi permit sa mai faca si greve. mitinguri. proteste cu pancarte de gat ca ultimii infractori sau rezistenti. mai mare rusinea. putin le pasa de soarta justitiabililor. nu ma refer la majoritatea magistratilor care isi respecta profesia, statutul si isi apara cu demnitate onoarea.
    Stan
    21.03.2019, 18:46
    Medgidie, te indignezi la inceputul postarii...
    ...aproape ca un om normal; dupa care iti amintesti ca esti postac PSD si incepi sa divaghezi!
    A dreacu PeSeDeaua asta penala, cand o s-o vedem disparuta??
    alfabeta
    21.03.2019, 11:38
    De fapt...
    "08 Oct 2018 - 11:17 Veniturile anuale, proprietățile imobiliare, mașinile și conturile bancare menționate in ultimele declarații de avere, depuse la mijlocul acestui an, arată discrepanțe semnificative intre situația materială a judecătorilor și cea a procurorilor aflați la varful sistemului judiciar din Romania. Pe primul loc la capitolul veniturilor realizate in ultimul an se situează vicepreședintele CSM, procurorul Codruț Olaru, in timp ce președinta Inaltei ***ți de Casație și Justiție, Cristina Tarcea, ocupă abia pozitia a treia in acest clasament. La capitolul datorii, prima poziție este ocupată de procurorul general adjunct al Romaniei, urmat de președinta CSM, Simona Camelia Marcu. In acelasi timp, cele mai multe proprietăți imobiliare se regăsesc in declarația de avere a procurorului-șef interimar la DNA, Anca Jurma. In ceea ce privește banii din conturi, pe primul loc se situează prim-adjunctul procurorului general al Romaniei, Laura Oprean, in timp ce șefa ICCJ ocupă, și de această dată, poziția a patra."
    cuiulluipepelea
    21.03.2019, 15:16
    de unde l-ai scos bai marwin martianul
    din bezna de sub casca , stiri inventate se numesc fake news si dupa ce veti disparea in haznaua istoriei cei care vor veni, sunt obligat sa puna in afara legi aceste fapte si multe altele precum antena 3 si alte posturi de televiziune care sucesc spiritele slabe.
    eu-ca
    21.03.2019, 12:29
    Corect, Codrut ca codru a fost taiat de Austrieci...
    .
    TZEPESH
    21.03.2019, 11:33
    Jos ciuma rosie
    8333,33 euro/ luna......si ce face de banii astia pentru tara?
    Din banii romanilor.......si sta in genunchi in fata infractorului sef al PSD, fara demnitate si verticalitate...
    22.03.2019, 08:13
    Nu uitati si spaga
    Care mai insemana vreun milion de euro pe an,tax free!
    basil
    21.03.2019, 14:56
    Asta inseamna 31,38 salrii minime pe economie sau
    contributiile catre stat a 45,87 muncitori cu salariul minim pe economie.
    alex-7
    21.03.2019, 11:22
    In tara hotilor totul este posibil, facind comparatie intre venitul
    ei si cel al unui profesor universitar sau medic se poate spune ca este un FURT (ea cistiga de cinci ori mai mult pe luna decit un profesor universitar.) Desi D-na Lia are fata de nazista cred ca are mai multe calitati in dormitor sau in timpul ei liber. Pe de alta parte poate... merita pentru serviciile prestate!!!
    21.03.2019, 11:07
    Așa ceva ...
    Ce să vă fac doamna Savonea, dacă nu ascultați de Sistem! Păi credeți că veniturile procurorilor din CSM o să apară vreodată in ziare.com? Aiure-n tramvai ....., jurnalism te halesc!