Loti Boloni a dus-o pe Royal Antwerp in cupele europene dupa 24 de ani

Duminica, 26 Mai 2019, ora 21:57
3792 citiri

Gruparea antrenata de Loti Boloni in Belgia, Royal Antwerp FC, s-a calificat in preliminariile Europa League dupa un meci de baraj dramatic, in care echipa romanului a intors formidabil de la 0-2.

Atacantul congolez Dieumerci Mbokani a fost eroul partidei, cu o dubla care a scris istoria acestui meci cu Charleroi, disputat chiar pe teren propriu, pe stadionul Bosuil.

Culmea, barajul cu Charleroi a inceput de la 0-1, cu gol Osimhen, incasat dupa doar 9 secunde. Iar in minutul 12, oaspetii s-au dus la 2-0 pe tabela, dupa golul lui Dessoleil.

Mbokani a redus insa rapid din handicap, minutul 16, iar un moment important a avut loc in minutul 20, cand Zajkov de la Charleroi a facut penalti, a fost eliminat, iar Anvers a egalat dupa golul lui Refaelov.

Golul decisiv al calificarii in Europa League a venit prin acelasi Mbokani, in minutul 67.

Antwerp nu mai jucase in cupele europene din sezonul 1994/95, atunci cand Newcastle o invingea in Cupa UEFA.

Mbokani a fost eroul lui Anvers in acest sezon pentru Boloni, fiind golgheterul formatiei cu 13 goluri din 32 de meciuri.

Boloni se simte foarte bine in Belgia, in perioada 2008-2009, romanul luand trei trofee cu Standard Liege, un titlu si doua Supercupe ale Belgiei.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Loti Boloni calificare Europa League cu, #Loti Boloni duce Anvers in preliminarii , #stiri Ladislau Boloni