Echipa lui Loti Boloni castiga un meci complicat si urca pe locul secund in Belgia

Duminica, 19 Ianuarie 2020, ora 18:58
3284 citiri

Gruparea din Belgia antrenata de Loti Boloni, Royal Antwerp a obtinut o victorie extrem de utila in campionatul belgian de fotbal, Jupiler League, pe terenul ultimei clasate din tara.

Anvers a dispus in deplasare de Cercle Brugge, ultima clasata din Belgia, scor 2-1, dupa un meci mai mult decat dificil.

Cercle a inceput perfect acest meci, deschizand scorul in minutul 2 prin Hoggas din penalti, iar 5 minute mai tarziu, Boloni a mai primit o veste proasta, dupa eliminarea lui Hoedt, rosu direct in minutul 7.

Totusi, Antwerp a egalat foarte rapid, in minutul 13 prin Refaelov, iar golul victoriei a venit imediat dupa pauza, prin De Sart in minutul 55.

Cele trei goluri ale partidei pot fi urmarite in imagini VIDEO pe acest link.

Baietii lui Boloni au urcat acum pe locul 2 in Belgia, cu 42 de puncte, la egalitate de puncte cu Gent, la 7 lungimi in spatele liderei FC Brugges.

Cercle ramane codasa Belgiei cu doar 11 puncte acumulate.

E interesant de remarcat ca penaltiul primit de Cercle a fost cel mai rapid penalti dictat vreodata in istoria Jupiler League. Dupa doar 8 secunde de joc si dupa ce doar trei jucatori au atins balonul.

Buta l-a faultat in careu pe Kylian Hazard si arbitrul nu a avut vreo ezitare in a dicta penalti. Hoggas apoi a intrat in istoria campionatului belgian.

Ne aducem aminte ca si in Romania s-a dictat un penalti in Liga 1 in primele 10 secunde dintr-un joc. E vorba de derbiul Dinamo - FCSB 3-1, in 2016, cand s-a dictat penalti dupa noua secunde.

Alte exemple de lovituri dictate foarte rapid ar fi:

Paderborn - Hamburg 0-3 (penalti dupa opt secunde, februarie 2015)

Heerenveen - Cambuur 2-2 (penalti dupa opt secunde, octobrie 2014)

Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
Conspirația „George Soroș”, din nou în România, în plin an electoral. Reacția nervoasă a lui Cioloș, întrebat dacă miliardarul se află în spatele partidului său
Europarlamentarul REPER Dacian Cioloş a declarat la Iaşi, după ce a fost întrebat de un bărbat dacă în spatele partidului din care face parte se află George Soros, că nu s-a întâlnit...
#echipa lui Loti Boloni victorie mare, #Boloni urca pe locul 2 in, #Boloni Anvers victorie la ultima clasata , #stiri Ladislau Boloni