Boloni a castigat duelul cu Rednic si a oferit declaratia zilei in Belgia

Duminica, 10 Decembrie 2017, ora 14:21
4120 citiri

"Poate ca am castigat fiindca exista un Dumnezeu al fotbalului", a spus antrenorul lui Antwerp, Ladislau Boloni, dupa victoria cu 1-0 obtinuta sambata in campionatul Belgiei contra lui Excel Mouscron, formatie pregatita de un alt roman, Mircea Rednic.

Antwerp, nou-promovata antrenata din vara de Boloni, este pe locul 5 cu, 28 de puncte, iar tehnicianul roman considera ca 30 de puncte sunt suficiente pentru mentinerea in prima divizie, noteaza site-ul radioteleviziunii belgiene RTBF.

"Mouscron a fost la acelasi nivel ca noi. Sunt bine organizati si capabili sa contraatace foarte bine. Au fost ocazii uriase de ambele parti. Poate ca am castigat acest meci fiindca exista un Dumnezeu al fotbalului. In tur ei au egalat in ultimele secunde, poate are legatura cu asta. In orice caz, imi felicit jucatorii fiindca au luptat pentru aceasta victorie", a declarat Boloni.

"Astazi (sambata - n.red.), cred ca pot spune ca ne-am salvat de la retrogradare. Suntem in top 6, asta-mi face placere, dar ma intreb daca nu cumva echipa a crescut prea repede. Urmatoarele meciuri vor fi suficiente sa atingem cele 30 de puncte", a spus Boloni.

Golul meciului de la Antwerp a fost marcat de Faris Haroun in minutul 71, dupa un corner. Oaspetii au fost aproape de egalare in minutul 75, cand lovitura libera a lui Omar Govea a lovit transversala. Formatia lui Rednic mai avusese o bara in minutul 41, prin Taiwo Awoniyi.

Internationalul roman Dorin Rotariu a jucat pentru Mouscron pana in minutul 80.

Echipa lui Rednic este pe locul 10, cu 20 de puncte.

In clasament conduce FC Bruges, 41 de puncte (17 j), urmata de Sporting Charleroi, 35 p (17 j), Anderlecht, 34 p (17 j).

Surpriză la o primărie din România. Doi soți candidează unul împotriva celuilalt: ”N-am crezut că poate să aibă atâta nebunie”
O situație cu totul atipică a apărut în cursa electorală pentru primăria Gogoșu din Mehedinți. Actualul primar candidează pentru un nou mandat, însă are un rival la care nu se aștepta....
Frustrarea românilor, cu privire la admiterea cu granițele terestre în Schengen. Rațiunile care ar fi fost la baza blocajului
Aproape două treimi dintre români cred că țara noastră a îndeplinit toate criteriile pentru admiterea cu granițele terestre în Schengen. Ei sunt de părere că unele state europene...