PSG "a ucis" campionatul în Franța: cum a reușit Mbappe să înscrie al 19-lea gol al sezonului VIDEO

Luni, 15 Ianuarie 2024, ora 06:59
1890 citiri
Kylian Mbappe FOTO Twitter

Echipa franceză PSG a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-0, gruparea RC Lens, în etapa a 18-a din Ligue 1. Gazdele au ratat un penalti la scorul de 0-0.

Meciul de pe Stade Felix Bollaert-Delelis a început bine pentru gazde, care au primit un penalti în minutul 6, după ce Danilo l-a faultat pe Wahi în careu. A executat Frankowski, însă Donnarumma a apărat. Lens a mai avut două ocazii, în minutele 22 şi 28, dar scorul avea să fie deschis de oaspeţi, prin Barcola, în minutul 30. Repriza s-a încheiat cu eliminarea unui jucător al gazdelor, Gradit, în minutul 45+3.

În partea secundă, Lens a fost aproape de egalare, dar parizienii au înscris golul de 2-0 târziu, în minutul 89, prin Mbappe. Acesta a reușit al 19-lea său gol stagional.

PSG s-a impus cu 2-0 şi este lider cu 43 de puncte, la opt puncte distanţă de locul secund, ocupat de OGC Nice. RC Lens este pe locul 8, cu 26 de puncte.

Ce rușine a evitat PSG în meciul în care putea câștiga titlul
Paris Saint-Germain a remizat, 3-3, cu Le Havre după ce a egalat pe final de meci, amânând sărbătorirea titlului de campioană a Franţei cu patru zile înainte de semifinala tur cu Borussia...
PSG a devenit campioana Franței fără să joace. Cursă pentru cvadruplă istorică
La 24 de ore după remiza cu Le Havre de sâmbătă, scor 3-3, echipa Paris Saint-Germain a fost încoronată campioana Franţei, graţie înfrângerii rivalei Monaco la Lyon. Câştigătoare a...