Kylian Mbappe a ratat două penalty-uri în ultimul meci din campionat. Cum s-a terminat Montpellier - PSG

Joi, 02 Februarie 2023, ora 01:33
3729 citiri
Kylian Mbappe. Foto: Facebook/ Kylian Mbappe

Echipa franceză PSG a învins miercuri, în deplasare, formaţia Montpellier, scor 3-1, într-un meci în care s-au accidentat Mbappe şi Sergio Ramos.

A fost un meci cu probleme pentru PSG, care a ratat un penalti, de două ori, prin Mbappe, în minutul 8. Mai întâi şutul acestuia a fost apărat de portarul Lecomte, dar arbitrul a dictat repetarea execuţiei pentru că mai mulţi jucători ai gazdelor intraseră în careu. Lecomte a respins din nou şutul lui Mbappe, deşi acesta a schimbat colţul, balonul a ajuns tot la starul francez, care a reluat peste poartă.

Mbappe s-a şi accidentat în minutul 21 şi a părăsit terenul, înlocuit de Ekitike. În minutul 30 a ieşit de pe teren şi Sergio Ramos, accidentat, iar în minutul 36 arbitrul a anulat un gol al lui Messi pentru ofsaid, după consultarea sistemului VAR.

PSG a mai avut un gol anulat de VAR pentru ofsaid, la şutul lui Hakimi din minutul 53, dar două minute mai târziu Ruiz a marcat primul gol valabil al meciului şi parizienii conduceau cu 1-0.

În minutul 72 Messi a majorat avantajul lui PSG, iar pe final Nordin a înscris pentru Montpellier, dar Zaire-Emery a stabilit scorul final, 3-1 pentru PSG.

Trupa lui Christoph Galtier e pe primul loc, cu 51 de puncte.

Auxerre, cu portarul român Ionuţ Radu titular, a pierdut cu 2-3 la AS Monaco.

Rezultate înregistrate în etapa a 21-a din Ligue 1:

Toulouse – Troyes 4-1; Stade de Reims – Lorient 4-2; Angers – Ajaccio 1-2; FC Nantes – Olympique Marseille 0-2; Lille – Clermont 0-0; Lyon – Brest 0-0; RC Lens – Nice 0-1; AS Monaco – Auxerre 3-2; Montpellier – PSG 1-3.

Presa catalană n-are milă de Istvan Kovacs: ”S-a terminat! A fost începutul sfârșitului”
Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 4-1 (1-1), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a...
Spaniolii care s-au bucurat de eliminarea Barcelonei. Românul Kovacs, comparat cu o insectă