Kylian Mbappe, decisiv pentru PSG în Cupa Franței

Joi, 14 Martie 2024, ora 09:38
1120 citiri
Kylian Mbappe FOTO Twitter

Paris Saint-Germain, cu starul Kylian Mbappe printre titulari, s-a calificat în semifinalele Cupei Franţei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia OGC Nice, într-o partidă disputată miercuri.

Mbappe, care a purtat banderola de căpitan, a deschis scorul pe Parc des Princes în minutul 14, ajungând la şapte goluri marcate în actuala ediţie a Cupei Franţei, în patru meciuri disputate. El putea reuşi dubla în minutul 25, când a expediat balonul în bară.

Parizienii şi-au majorat avantajul prin Fabian Ruiz (33), înainte ca Nice să reducă din handicap în minutul 37, prin Gaetan Laborde. Rezultatul final al întâlnirii a fost stabilit în repriza secundă de Lucas Beraldo (60).

PSG, care nu a mai cucerit Cupa Franţei din 2021, va înfrunta în penultimul act al competiţiei formaţia Rennes, pe 3 aprilie, tot pe Parc des Princes.

În cealaltă semifinală, Olympique Lyon va primi replica formaţiei de ligă secundă Valenciennes FC, pe 2 aprilie, pe stadionul Pierre-Mauroy din Villeneuve-d'Ascq

Finala actualei ediţii a Cupei Franţei se va disputa pe 25 mai.

Rezultate - sferturi de finală:

27 februarie

Olympique Lyon (D1) - RC Strasbourg (D1) 4-3, la loviturile de departajare (0-0 la finalul timpului regulamentar)

28 februarie

FC Rouen (D3) - Valenciennes FC (D2) 2-4, la loviturile de departajare (1-1 la finalul timpului regulamentar)

29 februarie

Le Puy Foot (D4) - Rennes (D1) 1-3

13 martie

Paris Saint-Germain (D1) - OGC Nice (D1) 3-1

Ce rușine a evitat PSG în meciul în care putea câștiga titlul
Paris Saint-Germain a remizat, 3-3, cu Le Havre după ce a egalat pe final de meci, amânând sărbătorirea titlului de campioană a Franţei cu patru zile înainte de semifinala tur cu Borussia...
PSG a devenit campioana Franței fără să joace. Cursă pentru cvadruplă istorică
La 24 de ore după remiza cu Le Havre de sâmbătă, scor 3-3, echipa Paris Saint-Germain a fost încoronată campioana Franţei, graţie înfrângerii rivalei Monaco la Lyon. Câştigătoare a...