Incident neașteptat la Miami. Ce s-a întâmplat cu meciul care decide adversara Soranei Cîrstea din semifinalele turneului

Joi, 30 Martie 2023, ora 06:09
16362 citiri
Petra Kvitova e favorită in meciul cu Ekaterina Alexandrova FOTO facebook

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), după ce a învins-o pe belarusa Arina Sabalenka, numărul doi mondial, cu 6-4, 6-4.

Sorana Cîrstea (32 ani, 74 WTA) a obţinut o victorie spectaculoasă, cea mai importantă a carierei, după o oră şi 25 de minute.

Pentru româncă este a doua semifinală pe care o atinge la un turneu WTA 1.000, după ce în urmă cu zece ani (2013) ajungea în finala turneului de la Toronto.

În penultimul act, ea o va înfrunta pe învingătoarea dintre cehoaica Petra Kvitova şi rusoaica Ekaterina Alexandrova.

Acest meci era programat începând cu ora 02.00, în noaptea de miercuri spre joi, dar din cauza ploii a fost amânat cu o zi, astfel că partida va avea loc în această seară nu mai devreme de ora 22.00.

Acest lucru îi aduce un avantaj Soranei, deoarece va avea o zi în plus de odihnă față de adversara ei.

Stupoare în circuitul WTA, cu cea mai în formă jucătoare: ”Dacă eram bărbat, nu m-ați fi întrebat asta”
Americanca Danielle Collins (30 de ani), locul 53 WTA, aflată la ultimul său sezon în circuitul mondial, s-a calificat miercuri în semifinalele turneului WTA 1000 de la Miami. În sferturi,...
Despărțire pentru Sorana Cîrstea după eliminarea de la Miami: ”Îmi va fi dor să te am alături”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a oprit în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Miami (SUA), fiind învinsă în două seturi, 6-3, 6-2, de americanca Danielle...