Premieră istorică în Formula 1: ce s-a întâmplat pe circuitul de la Interlagos

Sambata, 12 Noiembrie 2022, ora 07:41
6546 citiri
Kevin Magnussen (centru) a adus primul pole din istoria echipei Haas

Kevin Magnussen (Haas) va porni de pe prima poziţie a grilei în cursa sprint din cadrul Sao Paulo Grand Prix, a 21-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Magnussen a câştigat calificările de vineri de pe circuitul de la Interlagos, astfel că el va fi în pole position în cursa sprint de 100 de kilometri de sâmbătă (ora 21.30).

Pentru danez şi pentru echipa Haas este primul pole position în Formula 1.

Dar cum a fost posibil acest lucru? În ultima rundă a calificărilor, Magnussen a stabilit un timp decent. A urmat apoi accidentul lui George Russell (Mercedes), care a oprit calificările, apoi a venit ploaia.

Astfel că timpul danezului Magnussen a rămas în picioare, iar bucuria a fost de nedescris în cadrul echipei Haas.

Pe locul doi s-a clasat Max Verstappen (Red Bull Racing), iar pe trei a terminat George Russell (Mercedes).

Telefonul dezvoltat de Motorola în parteneriat cu Formula 1, așteptat să aducă o mulțime de funcții AI
În urmă cu două luni, Motorola a postat un teaser pentru Moto X50 Ultra, un smartphone dezvoltat în parteneriat cu Formula 1. Compania a abordat, în special, funcționalitățile AI ale noului...
Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...
#kevin magnussen, #haas, #formula 1, #george russell, #Mercedes, #Verstappen , #stiri Formula 1