Kelemen Hunor, despre sporurile bugetarilor: "Nu te obliga nimeni sa lucrezi la stat daca sunt atat de multe pericole la fiecare colt"

Miercuri, 17 Februarie 2021, ora 09:13
Autor: Teodor Serban
Kelemen Hunor, despre sporurile bugetarilor: "Nu te obliga nimeni sa lucrezi la stat daca sunt atat de multe pericole la fiecare colt"
Kelemen Hunor este vicepremier. FOTO Facebook/ Kelemen Hunor

Vicepremierul Kelemen Hunor a transmis, referindu-se la sporurile de la stat ca este necesar un inventar al acestora si ca nu vor fi eliminate in 2021. Liderul UDMR a mai precizat ca nu este obligatoriu ca celor care nu le convine situatia nu sunt obligati sa lucreze la stat.


"Eu am spus ca trebuie sa vedem - si asta a fost decizia coalitiei - toate sporurile, fiindca in acest moment, dintre colegii mei, nimeni n-a stiut cate sporuri exista.

Am spus sa vina ministrul Muncii, doamna Turcan, cu o analiza extrem de serioasa si extrem de precisa exact intr-o luna de zile si, dupa aceea, acele sporuri trebuie eliminate, trebuie discutate prin lege", a declarat Kelemen Hunor, marti seara, la B1 TV.

Dezmatul gasit de Ilie Bolojan la Consiliul Judetean Bihor. Sporuri de 50% din salariu pentru proiecte europene intarziate cu anii

Hunor: "Nu te obliga nimeni sa lucrezi la stat"

Referitor la faptul ca exista persoane care ar putea incerca sa justifice si existenta unor sporuri de genul celor pentru praf si pentru munca la calculator, vicepremierul a afirmat:

"Nu te obliga nimeni sa lucrezi la stat daca sunt asa de multe pericole la fiecare colt cand treci dincolo de usa institutiei. Nu ai o constrangere, cauta un lucru unde conditiile sunt mai blande si unde nu ai astfel de pericole".

Presedintele UDMR a precizat ca sporurile nu vor fi eliminate in 2021, dat fiindca actuala coalitie a anuntat ca veniturile vor fi inghetate la nivelul lui decembrie 2020.

"Nu in 2021 vor fi eliminate si acest lucru trebuie sa va spun, fiindca noi in decembrie am spus un lucru extrem de pretios si extrem de clar - salariile, in 2021, vor fi la nivelul anului 2020, luna decembrie.

Deputatul USR Cristina Pruna: Preocuparea Parlamentului pe final de mandat in plina pandemie, dublarea indemnizatiilor si adaugarea de noi sporuri

Acest lucru inseamna ca salariul plus sporurile inseamna venitul lunar pentru fiecare angajat. Daca noi am spus acest lucru in decembrie, trebuie sa fie valabil si in februarie. Nu putem spune ca in februarie vedem un pic altfel si mai taiem, fiindca atunci omul va avea mai putini bani la sfarsitul lunii decat avea in decembrie", a adaugat Kelemen Hunor.

El a subliniat ca este nevoie de "o analiza serioasa".

Vicepremierul Kelemen Hunor a spus miercuri, 10 februarie, ca sunt sporuri care nu trebuie pastrate, cum ar fi cel pentru lucru la calculator, insa a precizat ca salariile din 2021 nu vor fi mai mici in sectoarul bugetar ci vor fi la nivelul anului 2020.

Hunor este de parere ca bugetarii vor avea aceleasi venituri anul acesta, dar ca sporurile pe care le primesc angajatii la stat urmeaza sa fie analizate. El a dat exemplul sporului de risc pentru cei care lucreaza pe computer, care in opinia sa ar trebui eliminat, pentru ca acum "toata lumea lucreaza la calculator".

Mai puteti citi

 Articol citit de 5401 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    johny54
    18.02.2021, 00:45
    ventuza cu spirt
    Ce constatare de gaga facuta de Hunor.Cum dracu s-o lipit iara udemristii astia de guvern, au din nou ceva pretentii de alea aberante, de o sa se cruceasca sasu de ce o sa ceara, de o sa strige ianopt psd.Credeti ca dau din coate degeaba, astia rod incet dar sigur ca si cariile in lemn, pana se darama sandramaua.
    qv574Fd
    17.02.2021, 16:29
    sporuri
    foarte bine hunor !
    cccp
    17.02.2021, 10:27
    Pai da!
    Toata suflarea dorea schimbarea, cu ....orice pret a Ciumei Rosii. Pana aici, corect. Dar s-a dovedit ca pretul e cam mare cu Sica la butoane si sosoloanca in Parlament. Acum ce putem face...sa asteptam alti AUR-olaci sa infiinteze alt partid...PSD-hot, PNL-hot, PRM-catastrofe, USR-gasca de securisti, AUR-nu mai zic...sa guverneze dreaku minoritatile si noi doar sa-i ascultam si sa facem ce zic astia. Hovg!!
    cartophil
    17.02.2021, 09:38
    Brovo Hunore, noroc cu cei 17 golani plantati sefi la APE ca ati
    intrat si voi in guvern. Da-le la gioale PeNeLe-ilor, ca ei credeau ca o sa ia locul P$D-ului. Si-o sa faca la fel cum a facut Ciuma Rosie, cu posturile si furaciunile. Arata ca esti roman mai mare decat ja_vrele astea care au inceput sa-si bata joc de noi, pe toata linia. Vine Stelian Ion si ne spune ca nu este o problema cu salariile astronomice in magistratura si nici ca se pensioneaza 40 de ani. Voiculescu ne vorbeste din varful buzelor. Nasuiul ne baga o securista prosta, fara studii si turnatoare la Secu pe post de secretar de stat. Despre pensiile speciale liniste aproape deplina, vor sa ne ofere o ciosvarta, cu pensiile primarilor si parlamentarilor, care reprezinta exact 2% din problema. Salariile bugetarilor sunt enorme la munca ioc, dar nu indraznesc sa le taie nici macar sporurile aiuristice. Iar de dat afara cativa din cei cca 500.000 de functionari la stat nenecesari nici un cuvant. O primarie de tara, 3000 locuitori, are 24 de anagjati. Sunt bugetari care primesc de la statul roman 6 salarii, de parca ziua lor de lucru este de 50 de ore. Toti derbedeii fac parte din consilii de administratie de unde sifoneaza bani. Si nimeni nu face nimeni, vine ungurul asta si se dovedeste mai roman decat toti romanii, caci ceea ce zice este in folosul statului roman.
    topor
    17.02.2021, 14:54
    Zau?
    Abia astept sa vad cand se vor discuta si scutirile de impozite. Mi-ar placea sa vad o lista cu toti cei care sunt scutiti de plata impozitului, atat persoane fizice cat si juridice. Aceasta lista ar trebui sa fie publica si cu explicatii pentru fiecare scutire. Si nu vorbesc despre persoanele cu handicap.
    medgidnicolai
    17.02.2021, 11:31
    intr-o zi poate,
    spun poate, va veti trezi si voi. patronul urmareste profitul. ala este telul lui suprem. sa se imbogateasca cat mai repede. sa dea pe stat, salariul minim pe economie, ca sa nu plateasca impozite, afectand cass si cas, iar in realitate de 2-3 ori mai mult. asta, pe vremea comunistilor, era numita exploatarea omului de catre om. statul daca vrea un aparat flexibil, eficient si necorupt, trebuie sa plateasca. cine reduce veniturile bugetarilor nu doreste bine romaniei. din contra. sa ajungem de unde am oplecat in anii '90-2000, vamd nu misca nimeni un deget, nestimulat sulimentar. cine spune ca lupta impotriva coruptiei dar reduce veniturile in administratie este un mare demagog. iar in ziua de azi constatam ca nu ducem lipsa de asa ceva. hunor a fost la guvernare in ultimii 10 ani. de ce nu a ridicat aceasta problema pana acum?
    razvanus
    17.02.2021, 10:39
    Se vor elimina sporurile de la bugetari? Privații nu primesc..
    Cand se vor evalua angajații de la stat, bugetarii de către firme private de audit cu experiență vastă internațională? Dacă guvernul pierde timpul, poate va pierde și următoarele alegeri.
    Cand se vor face concedieri ale celor care muncesc doar 4 ore real, restul orelor le stau la telefon?
    Patronii de la firme private nu vor să ofere sporuri, vouchere angajaților care nu peformează! Nu suntem in autocrația rusă sau in comunism!