Borna uluitoare atinsă de Karim Benzema în Liga Campionilor. Doar Ronaldo și Messi sunt peste francez

Joi, 05 Mai 2022, ora 10:28
2113 citiri
Karim Benzema

Francezul Karim Benzema, căpitanul echipei Real Madrid, a marcat al 15-lea său gol din acest sezon în Liga Campionilor la fotbal, miercuri seară, împotriva formaţiei Manchester City (scor 3-1 după prelungiri), şi a urcat pe locul al treilea în clasamentul istoric al golgheterilor acestei competiţii, cu un total de 86 de reuşite, egalându-l pe polonezul Robert Lewandowski (Bayern Munchen).

Internaţionalul francez a transformat un penalty în prelungirile partidei de pe stadionul Santiago Bernabeu (min.95), după ce reuşise o dublă în meciul tur cu Manchester City (scor 3-4).

Primele două goluri ale madrilenilor în jocul de miercuri l-au avut ca autor pe tânărul atacant brazilian Rodrygo, în minutele 90 şi 90+1, care a ajuns astfel la cinci reuşite în actuala ediţie a Ligii Campionilor.

În clasamentul sezonului, Benzema este lider cu 15 goluri, urmat de Lewandowski (13), însă echipa polonezului a fost eliminată în sferturile de finală.

Cei doi ocupă treapta a treia a podiumului în ierarhia all time a marcatorilor din Champions League, dar se află încă la mare distanţă de primii clasaţi, portughezul Cristiano Ronaldo (140 de goluri) şi argentinianul Lionel Messi (125).

Clasamentul golgheterilor Ligii Campionilor ediţia 2021-2022:

15 goluri: Benzema (Real Madrid)

13 goluri: Lewandowski (Bayern Munchen)

11 goluri: Haller (Ajax Amsterdam)

8 goluri: Salah (Liverpool)

7 goluri: Mahrez (Manchester City), Nkunku (RB Leipzig)

6 goluri: Arnaut Danjuma (Villarreal), Cristiano Ronaldo (Manchester United), Mbappe (Paris Saint-Germain), Nunez (Benfica Lisabona), Sane (Bayern Munchen)

5 goluri: Mane (Liverpool), Messi (PSG), Roberto Firmino (Liverpool), Rodrygo (Real Madrid)

4 goluri: Diaz (Liverpool), Gabriel Jesus (Manchester City), Goncalves (Sporting Lisabona), Griezmann (Atletico Madrid), Muller (Bayern Munchen), Werner (Chelsea)

...

Clasamentul all time al marcatorilor din Champions League:

140 goluri: Cristiano Ronaldo (Manchester United)

125 goluri: Lionel Messi (Paris Saint-Germain)

86 goluri: Karim Benzema (Real Madrid)

86 goluri: Robert Lewandowski (Bayern Munchen)

71 goluri: (+) Raul Gonzalez

56 goluri: (+) Ruud van Nistelrooy

52 goluri: Thomas Muller (Bayern Munchen)

50 goluri: (+) Thierry Henry

48 goluri: Zlatan Ibrahimovic (AC Milan)

48 goluri: (+) Andrei Şevcenko

....

Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
Scandal după Real-Barcelona 3-2. Președintele cere rejucarea meciului
Partida Real Madrid- FC Barcelona a creat numeroase disensiuni după ce catalanii au acuzat o eroare de arbitraj la unul dintre goluri. Președintele FC Barcelona Joan Laporta a precizat că el...
#Karim Benzema, #Real Madrid, #Liga Campionilor, #cristiano ronaldo, #Leo Messi , #stiri fotbal