Fenomenul Benzema: francezul atinge borne istorice la Real Madrid cu tripla reușită contra celor de la PSG

Joi, 10 Martie 2022, ora 07:13
4801 citiri
Karim Benzema

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 3-1, miercuri seara, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', în manşa secundă a optimilor.

Mbappe a deschis scorul pentru PSG, dar tripla lui Benzema din repriza a doua a răsturnat situația.

Prin golurile sale, francezul a atins noi borne incredibile:

- a ajuns la 309 goluri pentru Real Madrid, depășindu-l pe legendarul Di Stefano. În fața lui mai sunt doar Cristiano Ronaldo (451) și Raul (323).

- Benzema e cel mai vârstnic marcator al unui hat-trick în Liga Campionilor - 34 de ani și 80 de zile

- Benzema are acum mai multe goluri marcate în Liga Campionilor ca Raul - 67 față de 66. Doar un alt jucător blanco a reușit mai multe goluri, Cristiano (105)

Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO