Un singur gol a decis derby-ul italian dintre Juventus și Napoli

Sambata, 09 Decembrie 2023, ora 04:36
1459 citiri
Federico Gatti

Echipa italiană Juventus Torino a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 1-0, echipa campioană a Italiei, Napoli, în etapa a 15-a din Serie A.

În meciul inaugural al rundei cu numărul 15, Juventus Torino a avut o şansă mare de a deschide scorul în minutul 19, la dubla ocazie Vlahovic – MCKennie. Oaspeţii au replicat prin Kvaratskhelia, în minutul 28, apoi portarul torinezilor, Szczesny, a avut o intervenţie salutară în minutul 39. Scorul a fost deschis de gazde, în minutul 51, prin Federico Gatti. Victor Osimhen a înscris în minutul 69, dar asistentul a semnalizat o poziţie de ofsaid şi, după analiza VAR, golul a fost anulat. Până la final tabela de marcaj nu a mai fost modificată şi gazdele s-au impus la limită, cu scorul de 1-0.

Cu victoria obţinută în faţa lui Napoli, Juventus are 36 de puncte şi a trecut pe primul loc al clasamentului, cel puţin până la meciul pe care îl va disputa Inter Milano, care se află acum pe locul secund, cu 35 de puncte.

Napoli ocupă poziţia a cincea, cu 24 de puncte.

Vara vine mai repede în Capri. Una dintre cele mai selecte insule din Europa e îmbrăcată acum în galben și verde și înconjurată de albastru REPORTAJ
Pe o listă a celor mai exclusiviste locuri din Europa, demne de vizitat din martie până în noiembrie, insula Capri ocupă un loc de cinste. Este refugiul ideal după sau în timpul unui...
Tot mai multe orașe din Italia s-au săturat de supraaglomerare. Măsurile anunțate în zone turistice îndrăgite de români
Veneţia a devenit joi primul oraş din lume care a introdus un sistem de plată pentru vizitatori în cadrul unui experiment menit să descurajeze turiştii să sosească în perioadele de vârf,...