Jocurile Olimpice: cum s-a încheiat marele meci SUA - Canada din turneul de hochei pe gheață

Sambata, 12 Februarie 2022, ora 10:17
6366 citiri
SUA a învins Canada

Considerate marile favorite la cucerirea titlului olimpic la Beijing, echipele masculine de hochei pe gheață ale Statelor Unite și Canadei s-au întâlnit încă din faza grupelor la JO 2022.

Lipsite de jucătorii profesioniști din NHL, cele două formații au oferit o confruntare echilibrată, SUA reușind în cele din urmă victoria cu 4-2, pe reprize 2-1, 1-1, 1-0.

Canadienii au deschis scorul după numai 84 de secunde, însă americanii au întors rezultatul cu 3 goluri consecutive. Canada a forțat egalarea, a marcat pentru 2-3, dar scorul final (4-2) a fost stabilit în repriza a treia de americani.

A fost prima victorie olimpică a Statelor Unite în fața Canadei de la Jocurile de la Vancouver din 2010. Rivalii nord-americani nu s-au mai întâlnit la Jocurile Olimpice de când Canada a învins Statele Unite în semifinalele Jocurilor de la Soci din 2014.

La finalul meciurilor din cele trei grupe, cele 12 naționale vor fi ierarhizate în funcție de rezultate, iar primele patru se vor califica direct în sferturi.