Frații care au urcat împreună pe podium la Jocurile Olimpice. Cum s-a descurcat românul George Colțea

Sambata, 12 Februarie 2022, ora 14:12
2554 citiri
Frații Boe, pe podium la biatlon

Schiorul norvegian Johannes Thingnes Boe a câştigat medalia de aur în proba de sprint a concursului de biatlon din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, desfăşurată sâmbătă, în timp ce românul George Colţea s-a clasat pe locul 89.

Pentru Johannes Boe aceasta a fost a doua medalie de aur la Beijing după cea obţinută în proba de ştafetă mixtă, săptămâna trecută.

Medalia de argint a revenit francezului Quentin Fillon Maillet, care a cucerit aurul în proba individuală, în timp ce Tarjei Boe, fratele mai mare al lui Johannes Thingnes Boe, a cucerit bronzul, după aurul de la ştafeta mixtă.

Johannes Thingnes Boe a început excelent cursa şi a nimerit toate ţintele la prima sesiune de tir, având un avans de peste 20 de secunde faţă de următorul concurent, în condiţii perfecte la Zhangjiakou. Scandinavul a ratat o ţintă la a doua sesiune de tir, ceea ce i-a adus un tur de penalizare, dar acest lucru a avut un impact minor, el câştigând la o diferenţă de 25 de secunde.

Campionul olimpic din 2018, suedezul Sebastian Samuelsson, a reuşit un final bun, care i-a adus o clasare pe locul cinci.

Românul George Colţea s-a clasat pe locul 89 din 94 de concurenţi, la 3 min 54 sec 3/10 (2 ratări la tir). El se clasase pe 89 şi la individual.

Clasament final

1. Johannes Thingnes Boe (Norvegia) 24:00.4 (1 tur de penalizare)

2. Quentin Fillon Maillet (Franţa), la 25.5 (1)

3. Tarjei Boe (Norvegia), la 38.9 (1)

4. Maxim Ţvetkov (Comitetul Olimpic Rus), la 40.6 (0)

5. Sebastian Samuelsson (Suedia), la 52.0 (1)

6. Martin Ponsiluoma (Suedia), la 53.7 (2)

7. Sturla Holm Laegreid (Suedia), la 1:02.3 (2)

8. Benedikt Doll (Germania), la 1:05.0 (1)

9. Emilien Jacquelin (Franţa), la 1:05.9 (2)

10. Anton Smolski (Belarus), la 1:12.5 (1)

...................................................................

89. George Colţea (România), la 3:54.3 (2)

Discuții intense pentru visul Simonei Halep: ”Pe mai multe canale”
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, joi, că şansele jucătoarei de tenis Simonei Halep de a primi un wild card la Jocurile Olimpice de la Paris...
Anunțul momentului despre Simona Halep: ”M-am ocupat de formular”. E implicat și fostul ei antrenor
Jucătoarea de tenis Simona Halep, care a revenit în competiții la Miami după ridicarea suspendării pentru dopaj, speră în continuare să evolueze la Jocurile Olimpice de la Paris. "Mi-aş...