Ostapenko mai izbutește un 6-0 și câștigă turneul de la Dubai! Letona urcă 14 locuri peste Halep VIDEO

Sambata, 19 Februarie 2022, ora 18:50
5288 citiri
Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko a câștigat al cincilea titlu al carierei. Ea a învins-o pe Veronkia Kudermetova, din Rusia, locul 31 WTA, în finala turneului WTA 500 de la Dubai.

A fost 6-0, 6-4 pentru jucătoarea letonă de 25 de ani după doar 67 de minute de tenis. Ostapenko a izbutit astfel un nou set la zero, după cel administrat în semifinale Simonei Halep.

Parcursul Jelenei la Dubai a fost impresionant: până la finala de azi, a învins patru campioane de Grand Slam: Sofia Kenin, Iga Swiatek, Petra Kvitova și Simona Halep.

1R: Kenin 61 62

2R: Swiatek 46 61 76

QF: Kvitova 57 75 76

SF: Halep 26 76 60

F: Kudermetova 60 64

De luni, Ostapenko va fi pe locul 13 WTA, în vreme ce Simona Halep va coborî până pe 27.

Ostapenko a primit un trofeu uriaș

Ce-a făcut Anca Todoni la turneul WTA din Mexic după ce a obținut victoria carierei
Jucătoarea română de tenis Anca Todoni, locul 226 mondial şi venită din calificări, a fost eliminată, vineri, în optimile turneului de categorie WTA 125 de la San Luis (Mexic). Todoni a...
Stupoare în circuitul WTA, cu cea mai în formă jucătoare: ”Dacă eram bărbat, nu m-ați fi întrebat asta”
Americanca Danielle Collins (30 de ani), locul 53 WTA, aflată la ultimul său sezon în circuitul mondial, s-a calificat miercuri în semifinalele turneului WTA 1000 de la Miami. În sferturi,...