Cea mai nesuferită jucătoare din WTA va juca cu trofeul pe masă la Birmingham

Sambata, 24 Iunie 2023, ora 18:33
8222 citiri
Jelena Ostapenko e in finală la Birmimgham FOTO facebook

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova (12 WTA, principala favorită) s-a calificat sâmbătă seara în finala turneului WTA 250 de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 259.203 euro, după ce a învins-o, în semifinale, în două seturi, pe chinezoiaca Lin Zhu (39 WTA), 6-3, 6-2.

Krejcikova o va întâlni în finala de duminică pe letona Jelena Ostapenko (17 WTA, favorită nr. 2), socotită cea mai nesuferită jucătoare din WTA, care a trecut de rusoaica Anastasia Potapova (21 WTA, favorită nr. 4).

Krejcikova, câştigătoarea de la Roland Garros din 2021, speră să-şi adjudece duminică al 7-lea titlu în palmares, un al doilea al sezonului, după cel de la Dubai.

La Birmingham au fost prezente și Ana Bogdan și Sorana Cîstea, eliminate în rundele inferioare ale competiției.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...