Letona Ostapenko, meci memorabil la Birmingham. Scorul incredibil pe care a reușit să-l întoarcă

Vineri, 23 Iunie 2023, ora 18:47
2473 citiri
Jelena Ostapenko

Jucătoarea letonă de tenis Jelena Ostapenko (17 WTA, favorită nr. 2) s-a calificat vineri în semifinalele turneului WTA 250 de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 259.203 euro, după ce a învins-o în sferturi, cu 6-4, 5-7, 2-6, pe poloneza Magdalena Frech (72 WTA), cea care a trecut anterior de Sorana Cîrstea.

Ostapenko s-a impus după 2 ore şi un sfert, ambele jucătoare reuşind câte 8 aşi, letona făcând 9 duble greşeli, iar poloneza 3.

Remarcabil e faptul că letona a întors soarta meciului de la 0-1 la seturi, 1-4 în setul doi și 0-40.

Letona va juca în penultimul act cu învingătoarea din partida care le opune pe britanica Harriet Dart (134 WTA) şi rusoaica Anastasia Potapova (21 WTA, favorită nr. 4).

Rezultate de vineri:

Lin Zhu (China) - Rebecca Marino (Canada) 4-6, 6-3, 6-2

Jelena Ostapenko (Letonia/N.2) - Magdalena Frech (Polonia) 4-6, 7-5, 6-2.

Jucătoarea care a sărit în apărarea Simonei Halep și-a anunțat retragerea. Ce record fabulos deține în WTA
Franţuzoaica Alizé Cornet se va retrage după Openul Franţei, a anunţat la Canal+, sâmbătă seara. Aflată pe locul 11 în lume în 2009, Alizé Cornet şi-a lăsat amprenta asupra tenisului...
Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...