Letona Ostapenko s-a gândit la Simona Halep după ce a spulberat-o pe Emma Răducanu

Miercuri, 19 Aprilie 2023, ora 17:50
3198 citiri
Jelena Ostapenko

Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu a fost eliminată din primul tur al turneului WTA de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale în valoare de 678.814 dolari, fiind învinsă în două seturi, 6-2, 6-1, de letona Jelena Ostapenko, într-o partidă disputată marţi.

Ostapenko (locul 22 WTA) a avut nevoie de doar 58 de minute pentru a trece de Răducanu, care anul trecut a atins sferturile de finală la Stuttgart. Letona o va avea ca adversară în optimile de finală pe tunisianca Ons Jabeur, favorita numărul 3, care a cucerit recent trofeul la Charleston (SUA).

La finalul meciului cu Emma Răducanu, letona Ostapenko și-a amintit de finala câștigată în 2017 la Roland-Garros contra Simonei Halep.

”Am fost fără frică și nu m-am gândit prea mult la ce urmează. M-am simțit ca în finala Roland Garros din 2017 în unele momente, am fost concentrată exclusiv pe loviturile mele și am simțit că îmi poate ieși orice.

Chiar și când am ratat unele lovituri, nu m-am descurajat, simțeam că totul e sub control și trebuie să fiu agresivă”, a spus Jelena Ostapenko.

Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
WTA Madrid începe azi fără Simona Halep. Programul româncelor
Turneul WTA 1000 de la Madrid programează astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, în absența Simonei Halep, care a refuzat din motive medicale wild-card-ul oferit de...