Victorie superbă pentru Jaqueline Cristian la turneul lui Ion Țiriac. Românca e în semifinale după un meci întins pe două zile

Sambata, 16 Septembrie 2023, ora 14:35
1960 citiri
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele turneului Ţiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, găzduit de Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, sâmbătă, după ce a învins-o pe argentinianca Maria Lourdes Carle, cu 7-6 (7/4), 6-4.

Partida s-a întrerupt vineri seara, din cauza întunericului, la scorul de 5-5.

Jaqueline Cristian (25 ani, 98 WTA), a treia favorită, s-a impus după două ore şi 20 de minute de joc efectiv.

Românca a ratat două mingi de set, vineri, la 5-4, iar sâmbătă Carle (23 ani, 173 WTA) a servit pentru set la 6-5, dar Jaqueline Cristian a trimis setul în tiebreak. Deşi a început cu stângul (0-2), singura româncă rămasă în competiţie a reuşit să câştige cu 7-4 după ce a câştigat ultimele patru puncte.

Jaqueline Cristian a început excelent setul secund, a avut 3-0 şi 5-2, dar a încheiat conturile destul de greu, cu 6-4.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 5.300 de dolari şi 57 de puncte WTA, iar în semifinale, tot sâmbătă, o va înfrunta pe australianca Astra Sharma (28 ani, 216 WTA), care a câştigat vineri cu 4-6, 6-3, 7-5 în faţa maghiarei Anna Bondar.

Italianca Sara Errani, a patra favorită, s-a calificat deja în finala de simplu a turneului, după ce a învins-o, sâmbătă, pe letona Darja Semenistaja, cap de serie numărul opt, cu 6-3, 6-3.

Danielle Collins "s-a răzbunat" pe Jaqueline, după un prim set câștigat de jucătoarea noastră. Românca, pe punctul de a izbucni în plâns
Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, a fost eliminată, duminică, în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 de la Madrid. Cristian a fost învinsă de favorita 13, sportiva americană...
Danielle Collins "a explodat" în timpul meciului cu Jaqueline Cristian: "Arată puțin respect!" VIDEO
Momente tensionate în timpul confruntării dintre Jaqueline Cristian și americanca Danielle Collins la Madrid Open. Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, a întâlnit-o pe sportiva americană...