Cine e prima finalistă la WTA Praga. Semifinala româncei Jaqueline Cristian, întreruptă în setul decisiv

Duminica, 06 August 2023, ora 19:26
15748 citiri
Jaqueline Cristian

Jucătoarea cehă de tenis Linda Noskova (71 WTA, favorită nr. 4) s-a calificat duminică în finala turneului WTA 250 de la Praga, dotat cu premii totale de 259.303 dolari, după ce a învins-o în semifinale, în două seturi simetrice, 6-1, 6-1, pe germanca Tamara Korpatsch (99 WTA).

Noskova s-a impus lejer, după doar o oră şi 5 minute de joc, şi va disputa finala împotriva învingătoarei din partida care le opune pe românca Jaqueline Cristian (122 WTA) şi japoneza Nao Hibino (136 WTA).

Semifinala dintre Cristian şi Hibino, care a început duminică la aceeaşi oră cu partida dintre Noskova şi Korpatsch, a fost întreruptă din cauza ploii în setul al doilea, după o oră şi un sfert de la debut. Nipona câştigase primul set cu 6-4, în setul al doilea Cristian conducând cu 3-1.

După reluare, românca a câștigat setul doi cu 7-6, însă în decisiv, la 1-1, meciul a fost întrerupt pentru a doua oară.

Meciul s-a reluat, Hibino s-a distanțat la 5-2, 15-15, înainte ca ploaia să-și spună din nou cuvântul, confruntarea fiind întreruptă a treia oară.

Din cauza condițiilor meteo, organizatorii au decis să amâne continuarea partidei pentru ziua de luni.

Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...
Danielle Collins "s-a răzbunat" pe Jaqueline, după un prim set câștigat de jucătoarea noastră. Românca, pe punctul de a izbucni în plâns
Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, a fost eliminată, duminică, în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 de la Madrid. Cristian a fost învinsă de favorita 13, sportiva americană...