Două românce sunt în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Valencia

Vineri, 24 Noiembrie 2023, ora 10:57
1952 citiri
Jaqueline Cristian FOTO facebook

Jucătoarele române de tenis Jaqueline Cristian şi Andreea Mitu s-au calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Valencia, dotat cu premii totale de 100.000 de dolari.

Jaqueline Cristian (25 ani, 101 WTA), a treia favorită, a dispus în optimi de compatrioata Irina Fetecău (27 ani, 615 WTA) cu 6-2, 6-2, după o oră şi 34 de minute.

Jaqueline Cristian, care are acum 3-2 în meciurile directe, va juca în sferturi contra slovacei Rebecca Sramkova (27 ani, 130 WTA), în faţa căreia a pierdut toate cele trei confruntări.

Andreea Mitu (32 ani, 258 WTA) a întrecut-o în turul secund pe franţuzoaica Oceane Dodin (a patra favorită), cu 7-6 (14/12), 6-2, după aproape două ore de joc (1 h 49 min).

Mitu a salvat trei mingi de set în tiebreak-ul primului act, reuşind să fructifice a şasea sa şansă de set (14-12). Românca a comis 7 duble greşeli, în timp ce Dodin (27 ani, 93 WTA) a încheiat cu 9. Românca are acum 2-1 în meciurile directe cu Dodin.

În sferturi, Mitu o va înfrunta pe jucătoarea spaniolă Irene Burillo Escorihuela (26 ani, 266 WTA). Singurul meci direct anterior a avut loc în 2019, în finala turneului ITF de la Arad, românca impunându-se cu 6-7 (5/7), 6-4, 6-4.

La dublu, Mitu şi grecoaica Valentini Grammatikopoulou s-au calificat în finală, după ce au trecut în penultimul act de perechea Nika Radisic (Slovenia)/Darja Semenistaja (Letonia), cu 7-6 (7/2), 6-4. Adversarele din finală vor fi favoritele numărul doi, Aliona Bolsova (Spania)/Natela Dzalamidze (Georgia).

Danielle Collins "s-a răzbunat" pe Jaqueline, după un prim set câștigat de jucătoarea noastră. Românca, pe punctul de a izbucni în plâns
Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, a fost eliminată, duminică, în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 de la Madrid. Cristian a fost învinsă de favorita 13, sportiva americană...
Danielle Collins "a explodat" în timpul meciului cu Jaqueline Cristian: "Arată puțin respect!" VIDEO
Momente tensionate în timpul confruntării dintre Jaqueline Cristian și americanca Danielle Collins la Madrid Open. Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, a întâlnit-o pe sportiva americană...
#Jaqueline Cristian, #sferturi finala, #valencia, #Andreea Mitu, #turneu, #ITF , #stiri tenis