Încă o victorie de pus în ramă pentru Jaqueline Cristian. Românca a eliminat în sferturi o fostă semifinalistă la US Open

Vineri, 17 Februarie 2023, ora 20:26
16009 citiri
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat, vineri, în semifinalele probei de simplu la turneul ITF de la Altenkirchen (Germania), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a învins-o pe belgianca Yanina Wickmayer cu 6-3, 3-6, 6-3.

Cristian (24 ani, 232 WTA) a obţinut victoria după mai bine de două ore de joc (2 h 19 min) în faţa experimentatei adversare (33 ani, 259 WTA), semifinalistă la US Open în 2009.

E a doua victorie importantă pentru Jaqueline, care în turul precedent a învins-o pe Tamara Zidansek, semifinalistă la Roland-Garros în 2021.

În penultimul act, românca o va întâlni pe daneza Clara Tauson, a cincea favorită, care a dispus de elveţianca Ylena In-Albon (23 ani, 133 WTA), a patra favorită, cu 6-1, 6-0, în doar 49 de minute.

Singurul meci direct dintre Cristian şi Tauson (20 ani, 128 WTA) s-a încheiat cu victoria româncei, în 2021, în optimi la Andrezieux-Boutheon (Franţa), cu 2-6, 7-6 (7/4), 6-3.

La dublu, Jaqueline Cristian şi Ekaterine Gorgodze (Georgia) s-au oprit în semifinale, învinse de britanicele Freya Christie/Ali Collins, favoritele numărul doi, cu 6-2, 6-7 (3/7), 10-8, după o ore şi 29 de minute.

A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...
Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...