Ce-a făcut italianul Sinner în primul meci după titlul cucerit la Australian Open

Joi, 15 Februarie 2024, ora 12:35
2164 citiri
Jannik Sinner

Tenismanul italian Jannik Sinner s-a impus, miercuri, în primul său meci după ce a cucerit titlul la Australian Open, iar victoria de cu 6-3, 6-3 în faţa olandezului Botic van de Zandschulp i-a adus calificarea în optimile de finală ale turneului ATP 500 de la Rotterdam (Olanda), dotat cu premii totale de 2.134.985 de euro.

Sinner, principalul favorit şi finalist anul trecut, a avut nevoie de o oră şi 26 de minute pentru a obţine victoria în faţa unui adversar pe care l-a învins şi în primul tur la Melbourne, iar în optimi îl va înfrunta pe francezul Gael Monfils, campion în 2019 şi 2020 la Rotterdam.

Campionul din 2021, rusul Andrei Rublev, care este al doilea favorit al ediţia actuală, s-a calificat deja în sferturile de finală, după o victorie în trei seturi în faţa canadianului Felix Auger-Aliassime, campion în 2022 şi finalist în 2020, cu 3-6, 7-6 (8/6), 7-5.

Rezultatele înregistrate miercuri la Rotterdam:

Turul I

Jannik Sinner (Italia/N.1) - Botic van de Zandschulp (Olanda) 6-3, 6-3

Gael Monfils (Franţa) - Denis Shapovalov (Canada) 7-6 (7/4), 7-6 (7/5)

Andrei Rublev (Rusia/N.2) - Felix Auger-Aliassime (Canada) 3-6, 7-6 (8/6), 7-5

S-a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica după ce FCSB a luat titlul: ”Știe să dea cu cotul”
FCSB a câştigat titlul de campioană a României la fotbal, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 2-1 (1-0), pe Arena Naţională din Capitală, în etapa a...
Adio titlu pentru Liverpool după ultimul rezultat din Premier League. Cum arată clasamentul
Formaţia Liverpool, antrenată de Jurgen Klopp, a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 2-2, cu echipa West Ham, într-un meci din etapa a 35-a a campionatului Angliei. Gazdele au marcat...