Programul sferturilor de finală la WTA Adelaide. La ce oră din noapte joacă Irina Begu

Joi, 05 Ianuarie 2023, ora 19:09
3987 citiri
Irina Begu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului Adelaide International 1 (WTA 500), dotat cu premii totale de 826.837 de dolari americani, după ce a dispus de letona Jelena Ostapenko în două seturi, cu 6-3, 6-0.

Begu (32 ani, 34 WTA) a obţinut o victorie superbă, după o oră şi 14 minute, în faţa favoritei numărul şapte (25 ani, 18 WTA).

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 20.465 de dolari şi 100 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova, a patra pe lista capilor de serie. Kudermetova (25 ani, 9 WTA) s-a impus în singura confruntare anterioară, în 2019, în primul tur la Shenzhen, cu 3-6, 6-1, 7-6 (5).

Meciul Begu - Kudermetova se va desfășura pe arena secundară de la Adelaide, nu înainte de ora 04.30 (ora României), în dimineața zilei de vineri.

Pe același teren vca avea loc ulterior confruntarea Linda Noskova (Cehia) - Victoria Azarenka (Belarus), în timp ce pe arena centrală de la Adelaide sunt programate celelalte două sferturi de finală feminine, Marketa Vondrousova (Cehia) - Arina Sabalenka (Belarus) și Ons Jabeur (Tunisia) - Marta Kostyuk (Ucraina).

Ion Țiriac a plecat de la meciul Irinei Begu. Cât de aproape a fost românca de o mare victorie, contra unei favorite
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent în circuit după 7 luni de pauză, a trecut pe lângă o mare victorie în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Astfel, Irina Begu a...
O nouă tenismenă de top a intrat în ”clubul mămicilor” din WTA. E campioană olimpică și fost număr 4 mondial
Campioana olimpică la tenis Belinda Bencic, în vârstă de 27 de ani, a devenit mamă. Sportiva elveţiană a adus pe lume, marţi, o fetiţă care se numeşte Bella. Bencic are de câţiva...