După victoria magnifică de la Adelaide, Irina Begu face pași mari în clasamentul WTA

Vineri, 06 Ianuarie 2023, ora 09:04
9380 citiri
Irina Begu

Irina Begu, locul 34 WTA, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului Adelaide International 1, de categorie WTA 500.

Românca a învins-o în sferturi pe sportiva din Rusia Veronika Kudermetova, numărul 9 mondial şi cap de serie 4, scor 7-5, 6-4. Meciul a durat două ore şi 10 minute.

În faza următoare, Begu o va întâlni pe favorita 2, jucătoarea din Belarus Arina Sabalenka, locul 5 WTA.

Premiul pentru participarea în semifinale este de 43.323 de dolari şi 185 de puncte.

Cu acest succes, Irina Begu va pătrunde în Top 30, fiind în acest moment pe locul 28 în clasamentul virtual WTA. În funcție de traseul ei, ea ar putea urca și mai mult!

Ion Țiriac a plecat de la meciul Irinei Begu. Cât de aproape a fost românca de o mare victorie, contra unei favorite
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent în circuit după 7 luni de pauză, a trecut pe lângă o mare victorie în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Astfel, Irina Begu a...
Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...
#Irina Begu, #turneu adelaide, #Kudermetova, #Sabalenka, #begu semifinale , #stiri tenis