Irina Begu a trecut pe lângă o performanță uriașă. Dramatism total în sfertul de finală de la Madrid

Marti, 02 Mai 2023, ora 21:11
8025 citiri
Irina Begu

Irina Begu, locul 35 WTA şi favorită 31, a evoluat marţi, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Madrid.

Românca a întâlnit-o pe Maria Sakkari din Grecia (9 WTA), care conducea cu 2-1 la întâlnirile directe. Meciul a fost programat nu mai devreme de ora 21.00, pe terenul central Manolo Santana.

Dacă s-ar fi calificat în semifinale, Irina Begu și-ar fi egalat cea mai bună performanță a carierei, semifinala unui turneu WTA 1000, fază pe care a atins-o la Roma, în 2016, când a pierdut în fața Serenei Williams.

Din păcate, deși a câștigat primul set, Irina Begu a fost eliminată în sferturi de Sakkari, scor 6-7, 6-4, 6-2, după aproximativ trei ore de joc.

DESFĂȘURAREA LIVE:

*6-2, Sakkari câștigă meciul.

*5-2, Sakkari e la un pas de victorie.

*4-2 pentru jucătoarea din Grecia.

*3-1, Sakkari se desprinde în setul trei.

*1-1 în setul doi.

*7-6, Begu a câștigat primul set, cu 7-3 în tie-break.

*1-0 Sakkari.

*A început meciul, cu Sakkari la serviciu.

Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...
Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...