Irina Begu, in sferturi, la Praga, dupa un meci de trei ore si jumatate, disputat in doua zile

Vineri, 14 August 2020, ora 14:45
3507 citiri
Irina Begu/Facebook

Irina Begu, locul 82 WTA, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7), pe sportiva elvetiana Leonie Kung, locul 157 WTA, prezenta pe tabloul principal ca lucky loser, in optimile de finala ale turneului de categorie WTA International de la Praga.

Intalnirea s-a disputat pe parcursul a doua zile. Partida a fost intrerupta, joi seara, din cauza intunericului, dupa primul set si dupa 65 de minute de joc.

Vineri, Begu a fost condusa in setul al doilea cu 5-3, dar a castigat setul, apoi a fost randul ei sa aiba avantaj de un break, in decisiv, 5-2, insa un numar mare de greseli si duble greseli a pus punctele in dreptul adversarei.

Kung, 19 ani, a egalat si meciul a ajuns in tie-break. Begu a condus si in ultimul act al jocului, cu 3-0, dar a rivala a revenit din nou si a avut 6-4. Begu a salvat ambele mingi de meci, inca una la 6-7 si s-a impus cu 9-7 in tie-break, dupa o partida de trei ore si jumatate.

Romanca si-a asigurat la Praga un premiu de 5.000 de dolari si 60 de puncte WTA.

Irina Begu va evolua, tot vineri, in sferturi, cu spaniola Sara Sorribes Tormo, locul 84 WTA.

Serena Williams se apucă de un nou sport! Spune că nu are nici un risc
Serena Williams este pasionată de investiții încă din perioada în care era jucătoare activă și câștiga zeci de milioane de dolari pe an, e acum decisă să cumpere o echipă de baschet...
4 românce la Roland Garros! Care e singura șansă a Simonei Halep?
Turneul de tenis Roland Garros 2024 va demara peste aproape o lună, iar cei mai buni tenismeni ai lumii participă la acesta. Organizatorii au publicat deja lista de jucători și jucătoare...