Irina Begu, eliminată la Indian Wells de noua puștoaică-minune din circuitul WTA

Miercuri, 08 Martie 2023, ora 23:32
2758 citiri
Irina Begu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de cehoaica Linda Noskova, cu 7-6 (9/7), 6-1, miercuri, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari.

Irina Begu (32 ani, 38 WTA) s-a înclinat după o oră şi 30 de minute de cehoaica de 18 ani, aflată pe locul 54 în lume.

Românca a început bine şi a condus cu 3-1, dar a fost egalată (3-3) şi s-a mers cap la cap până în tiebreak, unde Begu a salvat o minge de set (la 5-6), a ratat alta (7-6), în cele din urmă pierzând cu 7-9. Noskova a dominat actul secund, în care a avut 5-0 şi a câştigat cu 6-1.

Begu, aflată la a patra sa înfrângere consecutivă, a încheiat cu 9 aşi şi 5 duble greşeli.

Românca s-a ales cu un cec de 18.660 de dolari şi 10 puncte WTA.

Sorana Cîrstea este singura româncă rămasă pe tabloul principal de simplu şi va juca în primul tur cu Kimberly Birrell (Australia).

La dublu, Monica Niculescu face pereche cu poloneza Alicja Rosolska, iar Gabriela Ruse joacă alături de ucraineanca Marta Kostiuk.

Jucătoarea care a sărit în apărarea Simonei Halep și-a anunțat retragerea. Ce record fabulos deține în WTA
Franţuzoaica Alizé Cornet se va retrage după Openul Franţei, a anunţat la Canal+, sâmbătă seara. Aflată pe locul 11 în lume în 2009, Alizé Cornet şi-a lăsat amprenta asupra tenisului...
Ion Țiriac a plecat de la meciul Irinei Begu. Cât de aproape a fost românca de o mare victorie, contra unei favorite
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent în circuit după 7 luni de pauză, a trecut pe lângă o mare victorie în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Astfel, Irina Begu a...