Irina Begu a devenit ”favorită” la Australian Open. Salt impresionant în clasamentul WTA

Sambata, 07 Ianuarie 2023, ora 12:22
4501 citiri
Irina Begu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă cu 6-3, 6-2 de belarusa Arina Sabalenka, sâmbătă, în semifinalele turneului Adelaide International 1 (WTA 500), dotat cu premii totale de 826.837 de dolari americani.

Begu (32 ani, 34 WTA) a fost dominată de adversara sa, numărul cinci mondial (24 ani), care s-a impus după o oră şi 14 minute.

Sabalenka, a doua favorită a turneului, a încheiat cu 6 aşi, dar a comis şi 5 duble greşeli. Begu nu a reuşit niciun break, belarusa anulând cele trei oportunităţi ale româncei de a câştiga împotriva serviciului.

Singurul meci anterior dintre Begu şi Sabalenka s-a încheiat cu victoria româncei, cu 6-4, 6-4, anul trecut, în turul al doilea la Miami.

Begu s-a ales cu un cec de 43.323 de dolari şi 185 de puncte WTA.

De asemenea, românca a urcat spectaculos în clasamentul WTA, de pe 34 pe 28, astfel că la Australian Open (16-29 ianuarie) va fi una dintre cele 32 de ”favorite”, mai exact în poziția de cap de serie 27.

Ion Țiriac a plecat de la meciul Irinei Begu. Cât de aproape a fost românca de o mare victorie, contra unei favorite
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent în circuit după 7 luni de pauză, a trecut pe lângă o mare victorie în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Astfel, Irina Begu a...
O nouă tenismenă de top a intrat în ”clubul mămicilor” din WTA. E campioană olimpică și fost număr 4 mondial
Campioana olimpică la tenis Belinda Bencic, în vârstă de 27 de ani, a devenit mamă. Sportiva elveţiană a adus pe lume, marţi, o fetiţă care se numeşte Bella. Bencic are de câţiva...