A doua medalie de aur pentru România la Europenele de canotaj. Recordul stabilit de Ionela Cozmiuc

Duminica, 28 Mai 2023, ora 12:18
1674 citiri
Ionela Cozmiuc

Ionela Cozmiuc a adus României o nouă medalie de aur la Campionatul European 2023 de la Bled (Slovenia), după o finală spectaculoasă a probei de schif simplu categorie ușoară (LW1x).

Sportiva noastră a încheiat cursa din Finala A cu un timp foarte bun de 07:32.43, stabilind un nou record european.

În ultimii 500 de metri, Ionela a fost fabuloasă şi a trecut de sportiva din Grecia, care a condus până atunci.

Sâmbătă, în prima zi de finale, echipajul de patru rame feminin (W4-) a câştigat medalia de aur, iar echipajul de 8+1 masculin a cucerit medalia de argint.

David Popovici, de neoprit. Al doilea aur la Otopeni: ”Conform planului”
David Popovici a câştigat, joi, medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care...
Prima mare finală a anului, primul aur pentru David Popovici, în cea mai rapidă probă a natației
Înotătorul român David Popovici (19 ani) a debutat miercuri la Campionatele Naționale de la Otopeni, în proba de 50 de metri liber, cea mai rapidă a natației. Cu 100 de zile rămase...