Statele Unite nu sunt gata pentru un razboi cu China. Pentagonul in pericol sa piarda o confruntare cu Beijingul

Vineri, 11 Iunie 2021, ora 00:30
Autor: George Titus Albulescu
Statele Unite nu sunt gata pentru un razboi cu China. Pentagonul in pericol sa piarda o confruntare cu Beijingul
Portavion american al Marinei SUA Foto: Sea Forces

Desi Statele Unite au cheltuit 19 trilioane de dolari pentru armata sa de la sfarsitul Razboiului Rece, multi experti considera ca America ar putea pierde un razboi devastator cu China, desfasurat in regiunea Asia-Pacific.

In martie, amiralul Philip Davidson, comandantul trupelor armate americane din Pacific a avertizat ca in urmatorii sase ani, armata Chinei o "va depasi" pe cea a SUA si va schimba echilibrul de forte din zona Asiei de Est, potrivit unei analize din Foreign Affairs.

Multi analisti militari au ajuns la concluzia ca in prezent, daca China ar alege sa cucereasca Taiwanul, Armata Populara de Eliberare a Beijing-ului ar putea infrange orice forte americane care ar incerca sa-i stea in cale.

Aceasta furtuna care s-a adunat deasupra lumii reprezinta rezultatul inevitabil al ascensiunii Chinei si al declinului Washington-ului. Statele Unite au resurse mari si o strategie viabila pentru a contracara expansiunea militara a Beijing-ului.

Pentru a schimba cursul, administratia Biden trebuie sa dispuna armatei sa se concentreze asupra descurajarii Chinei si reducerii altor misiuni. Aceasta miscare trebuie sa se reliefeze in bugetul Apararii si in strategia nationala.

Eveniment in Senatul SUA: Republicanii si democratii au votat impreuna un proiect de 250 de miliarde de dolari care vizeaza China

Unde exista cea mai mare amenintare de razboi intre China si SUA?

Pe de alta parte, trebuie remarcat faptul ca de zeci de ani cheltuielile militare ale Chinei au crescut foarte mult. Beijing-ul are frontiere maritime sau terestre cu 19 tari, dintre care cu 10 are dispute teritoriale.

Statele Unite, in loc sa astepte izbucnirea unui razboi in regiunea Asia-Pacific, cand ar putea constata ca are portavioane vulnerabile acolo, mai bine ar incepe sa instaleze un "camp de mine" de inalta tehnologie in zona, prin pozitionarea unor sisteme de lansatoare de rachete, drone si senzori marini.

China infurie America si primeste o lovitura din partea Europei

Actualmente, SUA se bazeaza pe un numar mic de nave de razboi si avioane de lupta, care opereaza in baze expuse, exact tipurile de forte pe care China le-ar putea distruge intr-un atac preventiv.

Concluzia analizei este ca Statele Unite trebuie sa impuna Pentagonului sa se concentreze asupra luptei de mare intensitate cu China, in special din stramtoarea Taiwan, unde exista cea mai mare amenintare a unui razboi.

 Sursa: Ziare.com

 Articol citit de 5544 ori

  • Alte stiri
Citeste si:
Comentarii
CosmaRacoare
11.06.2021, 06:38
E rau sa fii pro.st...
China poate disparea de pe harta in mai putin de 10 ore.La fel si rusia sau impreuna.Singura "problema" americana este de natura etica.Nu ca cei care conduc america ar tine cont prea mult de asta,pentru ca atunci cind vine vorba de insasi existenta unei natiuni,nu se mai pune o asemenea problema.Exemplul cel mai evident este Israelul.Dar daca ar fi numai intre china si SUA,ar fi prea multe victime colaterale de partea chineza pentru ca intr-un asemenea conflict ""loviturile chirurgicale" dispar.Ba' ne'a albulescule,citeste dom'le si daca se poate printre randuri!
Toma78
11.06.2021, 04:21
Q&A pe C-Span cu Brian Stelter (cnn -fake news)- mori de ras
https://www.youtube.com/watch?v=5xs2BSGe8Wg
MosGerila
11.06.2021, 06:36
Uite ca sunt inca in viata , am scapat desi nu-mi dadeai sanse
Ha, ha, Ha !
ULAKE
11.06.2021, 10:23
Cum ai reusit?
Furazolidonul a fost arma ta sekreta?
MosGerila
11.06.2021, 02:53
Sa ne luptam tovarasi si sa o punem sa cucerim China "toarasi"
Am incercat si am avut victorii zdrobitoare in Koreea dar mai ales in Vietnam .
Acum e momentul sa "rezolvam" situatia populatiei tinere si sa o trimitem la razboi sa cucerim China si sa o atasam Taiwanului cafre impreuna vor fi incluse in "the teritories" fara drept de vot si reprezentare in Congress.
Toata populatia intre 16 si 66 a fi trimisa la lupta , in timp ce cei peste varsta de 66 de ani vor fi protejati in bunkere special amenajate sa nu lasam America nepopulata si fara Conducere in caz ca cei trimisi la lupta nu se or mai intoarce din motive independente de vointa lor.
Ca si cu plecatul la razboi de altfel : se duc "acolo" din motie independente de vointa lor.
RonaldR
11.06.2021, 17:37
Castravete.....
Ce sași? Tu cand postaci eu, America......Văd ca ai inceput sa- mi asculti sfatul și sa folosești google.... Camden este intr-adevăr prin zona dar face parte din aria “metropolitana" parca asta e cuvantul preferat al tău.... Philly chiar dacă este peste răul ăla care i da numele statului care ni l da pe Ramolitul in Chief și este intr-adevăr in Jersey a cărui capitala este Roundabout ul ăla care acum peste 100 de ani era una dintre cele mai cunoscute așezări romanești pe coasta de est in Hamerica datorită “podgoriilor" de tutun și fabricii de țigarete, Iarăși ai stalcit o cu geografia se vede ca ești atat de “pricopsit" incat nu ai ajuns niciodată la Miami ce sa mai vorbim de Palm Beach area pe care o confuzi cu zona care cuprinde Key Largo, Key Biscane și Everglades,știi, băltoaca aia cu bătăi care au motorul deasupra “Aeroboat “ (practic Tranziția dintre Atlantic și Golful Mexic) unde normal i-ți duci copii măcar o data in viața nemaivorbind de Miami și South Beach și alea alea...... sărăcie leneșă!
SidneyCratier
11.06.2021, 02:20
Rahhatt cu Iuuu..Aeess ....Errrjje, darrggoy tavarișci...și driuzzia
NU le mai cumpărați kăkkărellelle iobbăggelle!
NU le mai acceptați "boanndelle"...DONNALDO boannddelle.
Aliați-vă cu tonții...natollăniți și nettolănnitte!
Și mai alaeessss!!!!
Dolarii lor olly găggheni să NU mai fie buni niciunde, țappa să fie la ei...la texxx-ass...și la mar-in-kurrillaggo.
Oriunde ieși cu bittkoaiielle ass-te-a...muuuiyyeeeeeee!!!
Și se rezolvă....James Rezolvă!
Tre doar să leeeși satanismul.
Ăl Bătran iartă...dar sin no more!!!!....jeggurillor!...no more!!!
RonaldR
11.06.2021, 03:48
Este de la “yo bagi”?
Ca nu “ ma bag" ! De ce? Puii mei nici cu protecție nu merge la ăștia și ni cred ca vaccinul asta merge și la ăștia !
NostraDanielis
11.06.2021, 20:51
Stimabili , fara suparare va rog. 😇🙏
Va certati degeaba ca ***** , dragii mei. N-are rost
sa va certati p. niste fleacuri. Vedeti ca am pus stelutze
ca sa nu va suparati. Din pacate Razboiul acesta mare este din nefericire INEViTABiL, data este deacum stabilita si pecetluita de Bunul Dumnezeu care si-a pierdut rabdarea
din cauza rautatii oamenilor. Intrebati va rog pe omul care stie, caci eu fiind darnic la suflet va spun ca este degraba si incepe din nou in BALCANI ca si in Primul Razboi Mondial. V-am dat si o data, 30 iulie, in care sangele va curge garla. Vina pentru nenerocirea care vine este 100% a Bestiei Rosii din Est.💩👹💀 Ei vor fi agresorii, care vor ataca Turcia la prima ocazie, apoi si alte state. Luna AUGUST 2021 va fi ferbinte. Agresorii intotdeauna pierd la sfarsit...Dumnezeu ii lasa sa-si faca raul p. ca lumea s-a porcit. Apoi Dumnezeu ii va face praf sau 💩 ca kaniu ! Va fi un Razboi Groaznic si Grotesc in mai multe etape. Doamne miluieste ! 🙏💖†
Toma78
11.06.2021, 07:26
Vitoriggi=MosGerila=0
Vito, mojicia și lipsa de sens a mesajelor tale este inconfundabila... asa ca laso balta. Ceva vizite la doctor? Am văzut ca gangion a făcut instructajul cu tine sa folosești Google maps să ajungi la spitalul de la Piața Sudului. Multa sanatate ...
MosGerila
11.06.2021, 06:30
Ganglion sau Don Juan Franarelu'
care nu a vazut nimic si nici nu a avut sansa sa umble pe acolo.
Spune-mi si mie ceva ca in rest bati campii , inteleg ca te-a afectat tare america dar daca iti place de vito asa mult dute la el , eu nu ma bag , dar nu ma baga pe mine in aceeasi cloaca cu tine si cu vito si cu toma multiple faces si cu teddybear.
Stai in banca ta , eu cand postam pe aici tu nici nu stiai de existenta americii chiar daca conform propiilor declaratii bunicu's-a nascut intr=un "roundabout" din celebra zona a Camdenului.
Toma78
11.06.2021, 02:09
$400 de miliarde din ajutorul de somaj furate de mafie in US
Inca o mare realizare a administratiei Bidon, cam jumatate din stimulusul pentru ajutorarea someriilor ($400 de miliarde) au fost furati prin falsuri, si multi au parasit tara (US) ... era un articol acum cateva luni care arata ca o retea a luat bani de somaj de la stat pentru tori puscariasii din California - asta e sa arunci banii din elicopter... mare si competent presedinte Bidon d-mle!

https://www.businessinsider.com/half-stimulus-unemployment-benefits-money-stolen-fraud-payments-axios-2021-6?op=1
MosGerila
11.06.2021, 02:24
Nemaipomenit
"tori" puscariasii , "d-mle"
Asta da "romaneasca" .

PS Ce are presedintele cu modul distribuire al banilor ?
Poate trebuie sa se ocupe personal si de cum se face plata ptr spalarea geamurilor si taiatul ierbii de la Casa Alba.
RonaldR
11.06.2021, 03:44
Bosho ….
sa nu-mi spui ca nu mai vezi comentariile alea de mărime zero ca nici cățelul administratorului nu te crede după ce l-ai “pet" uit și sub coada 6 luni !!! Jajajaja ….. rog administrația cartierului zoaie.com sa ia atitudine !!!! Berceni 06/10/21
Toma78
11.06.2021, 02:45
Vito, gata, te-a remarcat macfrauda
care s-a pus in poziție rezervată. I-a o pauza, ca tot nu zici nimic, ca de obicei.... Bidon nu are ce sa faca cu ceata lui dumbo, că creierul lor s-a prajit de la global warming, asa, ca o sa mai printeze un trilion și gata....o sa ajunga mai mulți bani la putin, ca oricum el e șeful sistemului informatic din usa, și dacă joe nu e băiețel cuminte, ii inchide electricitatea și ioc internet... pierdem lectiile de "critical race theory"...
Constant
11.06.2021, 01:34
O aiureala de articol.
Nu stiu cae este sursa, dar nici nu ma intereseaza.
Am pierdut cateva minute sa-l citesc si sa-l comentez.
iahim
11.06.2021, 01:20
Vai de capul nostruuuu !!! Vai si-amar de noi !!!
Are putere China sa ne ia un teritoriu distantat de noi la 7000 de km !!! In ce hal am ajuuuuuns!!! I se rupe Chinei de ordinea internationalaaa (construita de noi, fostii detinatori de colonii)!!!
RonaldR
11.06.2021, 03:38
Dacă Marea Chinei este la 700meleonedouzeci de mile
Poate ai și tu dreptate …….
iahim
11.06.2021, 09:54
Mda... sunt 11000 km...
.
Gigi Contra
11.06.2021, 01:58
Iezagkt asa zicea si to'arshu Ceaska, pretin cu Ceaifansan
"blah, blah, bla ... pentru o noua ordine mondiala". Cam asa se incheiau toate discursurile lui cu privire la "politica iesterna" si "relatiili intiernationale".
Toma78
11.06.2021, 01:15
"C'mon man, China is our friend!" :))
Un citat din repertoriul unui biet senil... care ne spune ca cel mai mare pericol al Americii este "global warming" si bineinteles albii care nu il voteaza pe el, adica "white supremacy". Dar va fi OK, ne va trata cu " critical race theory" (care ii sperie si pe chinezii din USA, care au trait sub Mao) si ne va da o poza a lui Georgica pe care va trebui sa o pupam in fiecare dimineata dupa ce ne vom cere iertare ca ne-am nascut albi...

https://www.youtube.com/watch?v=DbKzZ5TaN4M
https://www.foxnews.com/us/virginia-xi-van-fleet-critical-race-theory-china-cultural-revolution-loudoun
MosGerila
11.06.2021, 02:41
Mandru ca m-am nascut alb , depinde ce fel de alb
" repertoriul unui biet senil.."
Depinde are senil> America e condusa numai de senili.
Cum trec de varsta critica de pensionare , cum se trezeste "vigoarea tineretii" in ei .
Saraca Melanica o "simte" pe pielea ei . De fapt nu , asta a fost e de domeniul trecutului. Si daca in viitor "se va intampla" sa aiba o sansa , va fi mult prea tarziu. A pierdut timp pretios ca si flexibilitatea miscarilor.
La asta duce lipsa de exercitiu fizic .
MagGigi-LecaCul
11.06.2021, 12:37
S-a reimproprietărit cu binecunoscutul multilaters
ca macgigi a cazut in dizgratie din causa Bizonului
care-i dadea proteine de la sursa
Urmeaza sa-i dea si MosuluiGerila Craciun si lui Constant si tuturor ce locuiesc la acelasi salon 9 helvet
RonaldR
11.06.2021, 03:31
Bosho…..
Acum ca Castravete (sic) :))) Te-a reimproprietărit cu binecunoscutul multilateral autocunoscator de de toate … putina lecție de Geografie din ținuturile lu’ Seminoles . Florida Bay este la Sud de Miami bre … bagă google map ca e gratis dacă ai lipsit de la lecțiile de fizica din salonul ăla capitonat de la Piața Sudului care tot “ according" to google map este in Berceni langă cimitir !
Gigi Contra
11.06.2021, 02:02
Stai sa vezi cand i-o lua Biden la teorie marxista: mor aia!
Le-o da Kamala cu Das Kapital in cap de nu se vad. Iar daca apar si aia de la BLM, i-au facut praf la ideologie comunista.

Or sa le demonstreze negru calare pe alb ca Partidul Comunist Chinez este un partid capitalist pro-mondialist!
HillBilly
11.06.2021, 01:06
...articol preluat din...Viata satului?
iar plingeti voi la mormint strain?
gheu
11.06.2021, 04:18
Yo cred ca
Acest Albulescu a facut armata la popota. Vorbeste ca un bucatar.
ULAKE
11.06.2021, 10:21
Domnule beheherilov, cum va permitetzi?
Domnul Gheu e un veteran al bascutzelor maronii. Veteran al trupelor de asalt ale romaniei dinainte dha 90, tzintas dha helita! Va i-a motzul de la 3 km!!!
Nu a consume de la cantina sociale ca dvs.
Vai de motzul dvs!
MosGerila
11.06.2021, 06:34
Nu te contrazic , dupa calitati pari un cunoscator
Deci in timpul armatei te-ai ascuns pe la la popota ?
Toma78
11.06.2021, 01:20
Teodorica
Stiu ca tu ai probleme cu Google, asa ca vezi mai jos articolul din Foreign Affairs - care e publicat de the Council on Foreign Relations in US
https://www.foreignaffairs.com/articles/united-states/2021-06-10/america-not-ready-war-china

Daca nu sti engleza Google te poate ajuta deasemeni.
MosGerila
11.06.2021, 02:12
Tomita "baiet" frumos si calare si pe jos
Deci asa ai luat tu asa zisa cetatenie cu guugle ca nu prea stiai engleza , iar la romaneasca ai mari "problemii gramaticalii" a de exemplu "sti" si "deasemeni".
In rest merge si "pretenul" tau de la Florida Bay nu "sti" engleza "deasemeni" dar s-a descurcat si a dormit 4 ani la Alba Casa .
N/A in azul tau ca te=aik nasut intr-o locatie neeligibila.
Dar poti continua pe guugle , tuter si feisbuc ...