Rusia aduce inca zece nave de razboi in Marea Neagra, pe fondul tensiunilor cu Ucraina. Vedete de desant transferate din Marea Caspica

Joi, 08 Aprilie 2021, ora 14:43
Autor: Teodor Serban
Rusia aduce inca zece nave de razboi in Marea Neagra, pe fondul tensiunilor cu Ucraina. Vedete de desant transferate din Marea CaspicaMarina militara a Rusiei/HeptaPhoto

Serviciul de presa al Regiunii Militare Sud din cadrul Fortelor Armate ale Federatiei Ruse a transmis joi, 8 aprilie, ca vedete de desant si de artilerie apartinand Flotilei din Marea Caspica au inceput transferul interflote catre Marea Neagra.

"In cadrul verificarii de control asupra perioadei de instructie de iarna, peste 10 vedete de desant si de artilerie au inceput transferul din Marea Caspica in Marea Neagra. Inainte de iesirea din punctul de dislocare permanenta din Makhachkala, echipajele vedetelor au efectuat un intreg ciclu de pregatire pentru lupta si au indeplinit misiuni de curs pe mare", se arata intr-un comunicat de presa, preluat de agentia Interfax, scrie publicatia DefenseRomania.ro.

Pe parcursul pregatirilor pentru mars, comandantii vedetelor, precum si echipajele, au efectuat antrenamente privind trecerea navelor prin spatii inguste si prin stramtori.

"Potrivit planului verificarii de control, echipajele vedetelor Flotilei din Marea Caspica, in cooperare cu forte ale Flotei ruse din Marea Neagra, vor participa la o serie de exercitii navale", au precizat reprezentantii Regiunii Militare Sud.


"Fara NATO, Ucraina nu are nicio sansa in fata Rusiei"


Un general ucrainean atrage atentia ca fara sprijinul NATO tara sa nu poate castiga un conflict militar cu Federatia Rusa, iar in opinia sa Alianta nu va interveni. Si daca ar face-o nu s-ar merge pana la capat, deznodamantul pentru Kiev fiind pierderea mai multor teritorii.

Generalul ucrainean Vasili Vovk, fost sef al departamentului de investigatii din cadrul Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU), in cadrul unui interviu acordat postului de televiziune Nash si citat de agentia de presa Ria Novosti, ofera o imagine mai lucida cu privire la un potential conflict intre Ucraina si Federatia Rusa si atrage atentia ca NATO nu va interveni intr-un asemenea scenariu. El ofera exemplul Georgiei.

Iar fara sprijinul direct al Aliantei, considera Vovk, Ucraina nu poate castiga un conflict militar cu Federatia Rusa. "Toata lumea intelege ca fara NATO nu vom castiga un razboi". El precizeaza insa ca NATO nu ar intra intr-un conflict cu Moscova pentru Ucraina si are dubii daca ar face-o chiar daca Ucraina ar fi stat membru (n.a. - fapt imposibil de realizat in pofida insistentelor Ucrainei, din cauza conflictelor militare in care tara e angrenata).

Ucraina ar putea pierde noi teritorii intr-un conflict cu Rusia


Generalul ucrainean mai precizeaza ca intr-un conflict direct intre Ucraina si Federatia Rusa, cu participarea directa a Moscovei, NATO va face un pas inapoi pe modelul Georgia iar Ucraina ar putea pierde si mai multe teritorii in zona de sud-est a tarii. Generalul SBU a subliniat ca pana in prezent, in decurs de doar cativa ani, Ucraina a pierdut Crimeea si controlul asupra Donbasului.

Presedintele ucrainean Volodimir Zelenski a lansat in acesta saptamana un apel oficial catre NATO sa accelereze aderarea tarii sale la Alianta Nord-Atlantica pentru a trimite 'un adevarat semnal' Rusiei. Zelenski considera ca NATO e singura cale pentru a opri Federatia Rusa sa avanseze in Ucraina si "pentru a pune capat razboiului din Donbas".


Statele Unite cer explicatii pentru comasarea trupelor rusesti la granita cu Ucraina


Statele Unite considera "credibile" informatiile despre miscarile militare ruse la frontiera cu Ucraina, au cerut Moscovei sa explice aceste "provocari" si sunt gata sa se angajeze cu privire la situatie, potrivit declaratiilor facute saptamana aceasta de Departamentul de Stat american, informeaza Reuters.

Masarea de trupe ruse si miscarile acestora la granita estica a Ucrainei au devenit ultimul punct de tensiune in relatiile inghetate dintre SUA si Rusia, la mai putin de trei luni dupa preluarea functiei de presedinte al SUA de catre presedintele Joe Biden.

Purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat, Ned Price, a declarat intr-un briefing de presa ca SUA vor fi ingrijorate de orice eforturi ale Moscovei de a intimida Ucraina, fie ca au loc pe teritoriul Rusiei sau pe cel al Ucrainei.

Price a refuzat sa spuna daca SUA cred ca Rusia se pregateste sa invadeze fosta republica sovietica vecina.

Mai tarziu in cursul zilei de luni, un purtator de cuvant al Departamentului de Stat a declarat pentru Reuters ca SUA sunt "deschise pentru implicarea cu Moscova" asupra situatiei, descriind drept "credibile" informatiile despre miscarile trupelor ruse de la granita Ucrainei si in Crimeea, peninsula ocupata de Rusia in 2014.

Miscarile, a spus purtatorul de cuvant, au fost precedate de incalcari ale incetarii focului din iulie 2020, soldate cu uciderea a patru soldati ucraineni si ranirea altor patru.

"Facem apel la Rusia sa se abtina de la actiuni de escaladare", a spus purtatorul de cuvant.

Uniunea Europeana, prin vocea lui Josep Borrell, seful diplomatiei europene, a promis sprijinul "neclintit" al UE acordat Kievului si, in acelasi timp, si-a exprimat ingrijorarea in legatura cu miscarile de trupe ruse langa Ucraina, noteaza AFP.

"Urmarim cu profunda ingrijorare activitatea militara rusa in jurul Ucrainei", a postat pe Twitter Josep Borrell dupa o conversatie la telefon cu ministrul de externe ucrainean, Dmitri Kuleba.

 Articol citit de 6975 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    niculaeda
    09.04.2021, 05:02
    @vitoriggi Rank user: x4 08.04.2021, 23:23
    "ingerimentat orgpe schema anizatiei de baza a FSB"

    - Ja mo ! 😫
    Nonpolitikon
    08.04.2021, 18:12
    Și cum au sărit ele bărcile dintr-o baltă-n alta? Să fi venit pe
    vreun paraiaș, să se fi strecu rat pe vreun cănălaș...
    Oare, n-o fi bun și sistemul Rin-Dunăre la adus vreunele de la Marea Nordului? Măcar așa, de-o redemonstrație...
    papillon
    08.04.2021, 17:11
    Rafalle....15:41
    termina cu dezinformarea.
    am trait acele vremuri.
    in 1973 cand a fost criza petrolului si in america pazeau statiile de benzina cu pusca in romania nu s-a miscat o frunza. cumparam benzina cu 2lei/litru pentru fiat 850 al meu. nu a fost panica nu a fost disperare.
    Rafalle
    08.04.2021, 17:54
    Mielul Oligofren
    Las-o moarta !
    Industrializarea a cerut petrol !
    Consumul de petrol a crescut de 10 ori intre 1970 si 1990.
    Daca aveai Fiat de import erai cu stelute.
    Vezi ca te dai de gol singur !
    papillon
    08.04.2021, 20:06
    bey papagalule.....
    pentru tine oricine avea ceva pe vremea comunistilor aveau stelute.
    sa te bag in coma ....la 36 de ani cand am plecat din romania aveam apartament 3 camere platit ,alta masina dacia 1300 am lasat totul si am plecat. munceam in acord daca stii ce-i aia si faceam bani cu sacu .
    apartamentul confiscat de comunisti l-am recuperat in democratie dupa 10 ani prin tribunale de la un fomist ca tine care a trebuit sa-i dau un shut in kur afara din apartament cu executorul judecatoresc ca se simtea confortabil acolo.
    sa nu mai pomenesc ca mi-a lasat mostenite mii de lei in restanta la intretinere care a trebuit sa ii achit.
    cozmin
    08.04.2021, 16:39
    ar putea riposta cu avioanele
    dar cand comandantul iti ordona sa il demontezi pana la ultimul surub si apoi sa il faci la loc...si sa faci asta cu toate avioanele..apoi ministrul cumpara 10 rachete si 3 barci cu 10 miliarde de dolari in loc sa se faca aparare..
    s-a pregatit invazia de cativa ani..
    SidneyCratier
    08.04.2021, 16:05
    „Mereu surprinzătorul...pukkyineațță.
    Dacă nu le-ar fi tras, TOCMAI, muiyyile alea...și cu Georgia...și cu Siria...și cu Irakul...mai nou Belarusul...deci?
    Băi Joeyccă, dacă faceți ceva, faceți.
    Dacă nu, lass-o dreakku, știi precis cum va merge "negocierea".
    Pukkeannul de fapt chiar nu a fost ironic, s-a uitat "candid" in cameră și a zis, moșșullanne...iți doresc multă sănătate.
    Ai grijă de tine, că la aproape 80, e greu cu reumatismul.
    Aproape cinstit...dacă vii, vino, frate. L-assă vrăjeala.
    Și de fapt...compară "bobbboarele ruse" cu "bobboarelle lațținnăuu".
    Zi unde-ai vrea să trăiești, dupp-aia, dacă astea ar fi opțiunile.
    Mi ți-i despică ganggoșii cu macetele, zici că-s porcușori.
    Siria latino, fugind la cules de sparanghel prin Georgia...piistiittătt.
    Da, tovarășii furnizează arme, dar ambele seturi. Olly gagghii de toate "geantele". Nu-i de est sau de vest.
    E gloabba lizzattă.
    catateo
    08.04.2021, 16:22
    amice, 2/3 din viață mi-am petrecut-o in occident
    o bună parte ca "supus" al reginei "fără varstă", am militat și in viața privată contra Rusiei "expansioniste" ca urmașă a USSR, acum mă rușinez, Doamne, cat de orb am fost! nu te condamn, și eu am fost ca tine vre-o 30 de ani!
    Terente
    08.04.2021, 19:31
    Nu ti-e rusine
    sa bati campii?
    Chestiunea cu Mama Rusia , ocrotitoarea nevoiasilor de pe mapamond nu mai este la moda nicaieri. Totul a inceput de cand insasi Gorbaciov a ridicat piatra funerara pusa asupra zecilor de mii de polonezi aruncati intr-o groapa comuna la Katyn, indicand Kremlinul ca singur ucigas.
    La noi in Tara, bunicii si strabunicii noastri ne-au leganat si au depanat triste amintiri despre rusnacii salbatici, plini de paduchi care violand si ucigand in stanga si dreapta ne-au cotropit satele si orasele , din secolul 19 incepand. Poporului roman i s-a aplicat cea mai dura si inumana soarta. Erorile conducatorilor romani care au crezut ca si D-ta, in acesti salbatici, au facut dovada istoriei. Nu credeam sa mai aud ca mai sunt oameni care nu l-au citit inca pe Panait Istrati, macar!
    Faptul ca dezavuezi dupa atatia ani pe conducatorul glorios al tarii care te-a primit si te-a ocrotit, este un semn ca ar trb sa consulti un medic. Sau poate mergi la ghicitoare sa-ti faca de descantec. Ca uite si Farage ala, cum a reusit sa deoache atata lume !
    Rafalle
    08.04.2021, 14:59
    1989
    Rusia nu se lasa pina nu-si largeste granita cu NATO ! Flancul Sudic e unul din cele mai bune, o Romanie zob, Ucraina trage sa moara, si Moldova nu exista! Restul tarile sunt vesnic pro-ruse : Ungaria, Bulgaria, Grecia, Serbia si mai nou Turcia.
    catateo
    08.04.2021, 15:23
    de unde știi tu că România nu e "pro Rusia"?!?
    uite, eu de exemplu sunt (de vre-o 3-4 ani) filorus, un mare simpatizant al lui Putin și un americano/zionisto/fob! americanii sunt superOK dar poltica lor e Kriminală, idem noi romanii și politica noastră! are cineva curajul să desfășoare un sondaj serios pe tema asta?! Nu, deoarece rezultatul ar fi "incorect politic"...
    HillBilly
    08.04.2021, 16:54
    tu esti filorus din nastere,
    numai ca ai recunoscut abia acum; ca si persoanele gay care asa se nasc, dar isi dau seamna pe la 12-14 ani de inclinatiile lor;

    cit despre fobia ta americana, e doar de suprafata; cit ai lins la dosul lui trump nu s-a pus, nu? asta pentru ca e buddy-buddy cu Futin al tau?
    SidneyCratier
    08.04.2021, 16:07
    De mai mulți ani, tavarișcenne.
    Și ai și motive-n cont...fillo-puppulle.
    Puppulle din t-ei...care ești.
    Rafalle
    08.04.2021, 15:41
    Bebelusul
    Nici PCR nu era pro rus, d-aia ne-au taiat de la petrol incepind cu 1971.
    Rusia este imperiul cu care ne vom rafuim, vrem sau nu !
    Nu uita si nu confunda cultura rusa cu conducerea ei !
    De ce are nevoie de expansiune teritoriala cea mai mare si mai bogata tara din lume?
    RexMundi
    08.04.2021, 15:11
    corect
    nici romania nu conteaza dar o fac zob pt ca pot si e funny... nici yugoslvia nu mai e pt ca s au putut..
    vitoriggi
    08.04.2021, 23:23
    @HillBilly : Flotantul de la Mar-a-Leaga-L este
    ingerimentat orgpe schema anizatiei de baza a FSB (exKGB).
    gheu
    08.04.2021, 14:59
    Baroane
    Vecina ta se pare ca este mai informata ca tine daca tot timpul iti spune.
    RexMundi
    08.04.2021, 14:58
    sa aduca
    Putin si poporul rus libertate ne au adus !!! ii vindem pe "rezistenti" la bucata...
    BaronulRed
    08.04.2021, 16:13
    Vin nemții!
    Atunci cand rușii vor instala spitale militare de campanie in apropierea graniței cu Ucraina, trebuie să spunem că răzbelul este iminent!
    gheu
    08.04.2021, 14:55
    Si cine o sa fie carne de tun?
    Romanii si polonezii, ca de turciii numai gura.
    BaronulRed
    08.04.2021, 14:54
    Așa ceva ...🤣😂🤣
    Ne doare la bască, vecina de la 3 mi-a confirmat că Ciucă a scos Delfinul in larg, ce vorbești ...
    vitoriggi
    10.04.2021, 05:46
    @niculaeda Rank user: x5 09.04.2021, 05:02
    Ce nu e clar ? Cine stie , cunoaste , nu i asa ?
    Traiannn
    08.04.2021, 17:50
    Aceasta-i minunata pregatire de pace si colaborare a Rusiei .
    N'ASA , d-le baron ? esti un sustinator fervent al bunei

    credinte a Rusiei in spatiul pe care ,din pacate , suntem

    impreuna.
    Atentie : Rusia se pregateste pentru pace !!!