Rusia raspunde sanctiunilor impuse de Washington si expulzeaza zece diplomati americani

Vineri, 16 Aprilie 2021, ora 20:06
Autor: Teodor Serban
Rusia raspunde sanctiunilor impuse de Washington si expulzeaza zece diplomati americani
Vladimir Putin, presedintele Rusiei/Foto: Heptaphoto

Rusia a anuntat vineri ca va expulza zece diplomati americani, drept raspuns la sanctiunile adoptate de SUA impotriva sa in ziua precedenta, adaugand ca a ''recomandat'' ambasadorului american la Moscova sa revina la Washington, informeaza AFP, DPA si Reuters.

"Zece diplomati au fost inclusi pe lista care ne-a fost transmisa impreuna cu cererea ca ei sa paraseasca SUA. Noi vom raspunde acestei masuri in maniera reciproca si cerem unui numar de zece diplomati americani sa paraseasca tara noastra", a declarat la o conferinta de presa ministrul de externe rus Serghei Lavrov.

El a adaugat ca Moscova examineaza in plus posibile masuri ''dureroase'' impotriva unor afaceri americane in Rusia.

De asemenea, Moscova urmeaza sa puna capat activitatii pe care o desfasoara in Rusia fonduri americane si ONG-uri care se amesteca in afacerile interne ale Rusiei, a mai precizat Lavrov.

El a anuntat si expulzarea a trei diplomati polonezi, tot ca masura reciproca de raspuns.

Guvernul american a anuntat joi, 15 aprilie, o serie de sanctiuni financiare impotriva Rusiei si expulzarea a zece diplomati rusi, drept raspuns la o serie de atacuri cibernetice si la ingerinte in alegerile prezidentiale din 2020, actiuni atribuite Moscovei, relateaza AFP si dpa.

Presedintele SUA a semnat un decret care va permite pedepsirea din nou a Rusiei, de maniera sa produca "consecinte strategice si economice (...) daca ea continua sau favorizeaza o escaladare a actiunilor sale de destabilizare internationala", a avertizat Casa Alba intr-un comunicat.

In cadrul acestui decret, Trezoreria americana le-a interzis institutiilor financiare americane sa cumpere direct datorie emisa de Rusia dupa data de 14 iunie. De asemenea, sunt sanctionate sase societati tehnologice ruse acuzate de sustinerea activitatilor cibernetice ale serviciilor de informatii de la Moscova.

 Articol citit de 2627 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    Toma78
    17.04.2021, 05:34
    Rusia, CNN(Pravda) si oitele dumbo
    Exact ce va spuneam eu anul trecut in legatura cu Trump si Rusia.... totul a fost un complot al presei progressist (comunist) - globalist incepand cu fitzuica mizerabila numita New York Times.... Rusii nu au platit afgani sa omoare americani, asa ca totul a fost propaganda dumbo pentru oitele ei prostutze :)

    https://www.youtube.com/watch?v=199uwd0iQO4
    Grebla
    17.04.2021, 02:23
    Niciodata in istorie !
    Niciodata nu s-a tras un singur glonte , oficial , intre Russia si USA. Si nici nu va fi asa ceva .
    Russia si US imparte zonele pt vindut armament, lucreaza la proiecte militare in comun inca din 1940.
    Nu va fi razboi intre Russia si USAin urmatoarele decenii . Dar s-ar putea ca Russia sa se zburleasca la Ukraina , si atunci sa vezi circ !
    Razboiul e scump pt toti vecinii Ukrainei .
    papillon
    16.04.2021, 23:36
    @teddy...23:20
    playstation este pentru macho man de mucava.
    la varsta mea, imi place live action este destul de plictisitor cu carantina covidului.
    put your money where your mouth is!
    Toma78
    17.04.2021, 05:41
    Iti pierzi vremea cu oitele dumbo
    .... astia nu mai au creier de mult, doar repeta ca papagali ce le spune CNN.. Ei nu pot dezbate civilizat si logic un subiect, asa ca trec la "atac la persoana". Acum apare debilul ala mintal care scrie zeci de mesaje lungi copy/paste cu Trump, incest,tandarei, branesti etc... :) Am incercat la inceput sa le citesc, dat am renuntat, nimic nu e logic... probabil ca nu le citeste nimeni si se voteaza singur cu pretenul helvet din multiplele lor conturi...
    darnic00
    16.04.2021, 21:08
    Asta a fost faza pe Diplomatie.
    Aia au expulzat 10, ceilalti, la randul, lor au expulzat tot zece. Corect? Corect! Ia sa vedem cum ar decurge Faza Militara. Rusia distruge 10 portavioane americane. Americanii, la randul lor ar distruge 10 portavioane rusesti, dar, problema! Rusia are un singur portavion, si ala momentan defect, adica, militar, inexistent. Deci Rusia castiga aici. Pentru pretenarii mei de la Maskwa, Armata Americana, USArmy, are in prezent 20 de portavioane active, adica din alea care nu sunt defecte, ca portavionul rusesc.
    papillon
    16.04.2021, 23:07
    @darnic....
    logica de telefist.
    care ar fi de fapt situatia....
    rusia nu merge in golful mexic sa necesite portavioane.
    americanii au nevoie de portavioane sa-si transporte armata pentru a intimida cea ce considera ei adversari, adica nu joaca cum canta ei.
    probabil rusii cunoscand intentiile americanilor au un sistem defensiv destul de robust.
    astept sa vad o confruntare chiar in marea neagra ofensiva americana vs defensiva ruseasca.
    sper sa nu fiti victime colaterale.
    Teddy62
    16.04.2021, 23:20
    de ce nu te joci pe Playstation?
    ai avea mai multa distractie....
    MITICEL
    16.04.2021, 22:02
    Nu aveti dreptate
    11 sunt active ,restul in construcție ,comandate etc
    copilul