Romanul care l-a lovit pe unul dintre teroristii de la Londra cu o lada in cap e erou in presa britanica

Duminica, 04 Iunie 2017, ora 19:53
Autor: Anca Serghescu
Romanul care l-a lovit pe unul dintre teroristii de la Londra cu o lada in cap e erou in presa britanica
Foto: Facebook/Florin Morariu

Florin Morariu, romanul care a reusit sa-l loveasca pe unul dintre atacatori cu o lada de paine in cap si care a gazduit in brutaria in care lucra mai multi oameni ce cautau adapost, a devenit erou in Marea Britanie.

Dupa ce a postat pe Facebook o inregistrare de pe strazile Londrei, aproape de locul in care lucra, Bread Ahead, acesta a fost contactat inclusiv de Associated Press.

"Ne uitam pe geam (in strada - n. red.), pentru ca am vazut ca toti erau agitati. Toti fugeau. Femeile lesinau, cadeau, asa ca am iesit sa vedem ce se intampla", a povestit el pentru agentia de presa.

Angajatul brutariei nu se sfieste sa spuna ca era "paralizat" de frica cand a vazut ca afara oamenii erau injunghiati. Chiar si asa, arata Associated Press, l-a lovit in cap pe unul dintre teroristi cu o lada de paine.

Apoi, a luat 20 de oameni aflati in strada si i-a adapostit in brutaria in care lucra.

Pe retelele de socializare, romanul venit la munca in Regat este laudat pentru curajul sau, arata The Guardian.

Iata numai cateva dintre mesajele care se refera la Florin Morariu, cel care lucreaza legal in Marea Britanie si are chiar doua joburi ca sa poata sa se intretina.

Pe nesimtite, pe retelele de socializare, discutia s-a mutat catre tara din care provine Florin si la situatia strainilor din Regat, dupa referendumul de vara trecuta si declansarea Brexitului.

"Acest brutar roman e unul dintre cei 3 milioane de cetateni ai Uniunii Europene care traiesc aici. Va rugam, dati-le dreptul sa stea aici!", se arata intr-un alt mesaj.

Citeste mai multe despre Florin Morariu, romanul care nu va fi prea usor uitat de Londra si nu numai, dar si despre atacurile care au zguduit capitala britanica sambata noaptea.

 Articol citit de 101079 ori

    Citeste si:
    Comentarii
    MosGerila
    05.06.2017, 12:04
    Nu doresc sa diminuez cu nimic entuziasmul acestui erou roman,
    dar aseara parca aruncase cu un baschet (pantof de sport, asa cum se vede si in poza) nu cu l lada de paine (bascket, engl.).

    Va invit sa vedeti scena curajului filmata de alt erou roman, in care se vede bine ca eroul principla este jumatate descult si cauta cu indarjire o bata sau un picior de masa, sau poate chiar facaletul de sub masa, pe care il reclama intr-o romaneasca neaosa, cu un usor accent din sudul tarii !

    OK. Omul este un erou :) Dar sa descriem faptele asa cum au fost ele, nu este deloc mai putin curajos sa arunci un pantof, daca n-ai alta arma la indemana! Dar de aici pana la a generaliza eroismul omului la toat suflrea de romani din UK si Diaspora, este un pic de cale. Si inca una lunga de tot.

    Ma bucur ca romanul nostru si-a recuperat baschetul si ca are acum echipamentul anti-tero complet :))) Bravo Fulgeras, esti mandria lui tetea :)))
    parerea
    05.06.2017, 10:01
    BRAVO, OMULE!!!!
    Imbucuratoare si plina de sperante, atitudinea acestui OM, care, este si roman! Mai sunt si OAMENI, intre romani!!! Felicitari, Domnule Florin Morariu!
    Comentariu inadecvat
    04.06.2017, 21:13
    Nu ne depaseste nimeni la infatuare.
    Pacat ca a dat coltul Nicolaesu ca facea un fiLM de statea matza-n coada.Adica pe o strada sunt 500 de oameni terorizati ce fug alandala,urmati de TREI teroristi pe care nu scria teroristi si nici imbracati in culori tipatoare urmati de 200 de politisti.Toata actiune se petrece prin fata brutariei unde romanul distinge cine e teroristul sa-l puna la pamant,are timp sa identifice 2 canadiene sa le urce la etaj,plus sa rupa in bataie un ...TERIORIST.Mai oameni buni,eu stiu,ca am aceiasi parere,ca suntem cei mai tari din sistemul solar,dar ca sa mai respecte cineva ar trebui sa mai lasam dreakului infatuarea asta.
    parerea
    05.06.2017, 09:57
    DRAGULUI HAMURABI,
    Esti cam batran, colega! Sufleteste! Cam acrit la simtiri! Intinereste, dragule, ca altfel ii bai! P.S. Cand nu mai deti abilitatea de a simti fiinta de langa tine, e...de rau... O zi pe placere, "ne-infatuatule"!
    cipriotu
    05.06.2017, 04:16
    Ba nu-i deloc infatuare, Hamurabi
    E o apreciere la adresa unui act laudabil, facut de un om. Pana la urma, romanul ala a facut un act de curaj infruntandu-i pe dementii aia musulmani gata sa spintece orice persoana le iesea in cale. Ca l-a facut instinctiv, sau ca l-a facut de frica (paradoxal, dar frica iti da cel mai mare curaj si cea mai mare forta), asta nu mai conteaza. Conteaza ca l-a facut, in timp ce londonezii fugeau panicati ca iepurii si niciunul nu se gandea sa riposteze. Or, chiar nu vad de ce actul asta n-ar fi scos in evidenta si chiar laudat. Nu e destul ca peste hotare, noi romanii suntem cel mai adesea catalogati ca hoti, banditi, violatori, tigani si cersetori? Si daca apare un roman care face totusi o fapta demna de apreciere, ce sa facem? S-o ascundem? S-o ignoram? Adica avem si noi un motiv de mandrie, si-i dam nepasatori cu piciorul? Cand suntem facuti "talhari si cersetori" nu ne convin acuzatiile si nu-i bine. Cand suntem facuti "eroi" nu ne convin aprecierile si iarasi nu-i bine. Pai atunci, oare cum o fi bine?

    Ia gandeste-te oleaca si la aspectele astea.
    04.06.2017, 20:10
    Se vede că mai nou
    .. munca de jurnalist constă in găsirea celor mai imbecile afirmații dinprejur și in asortarea acestora pentru a transmite mesajul dorit, indiferent de știre:

    "Acest brutar roman e unul dintre cei 3 milioane de cetateni ai Uniunii Europene care traiesc aici. Va rugam, dati-le dreptul sa stea aici!"

    Jalnic.
    Covfefe
    05.06.2017, 03:48
    Jalnic este ca ai dreptul la opinie
    si la libera exprimare, ca sa-ti bati joc de ele asa cum o faci tu.
    cop4you
    04.06.2017, 20:56
    Acest roman, muncind greu si legal este pt. dracnea ideal
    De ce crezi ca a inventat penalul dragnea impozitul pe "gospodarie"?
    Pentru romanii care muncesc in diaspora-unii cu doua joburi, sa trimita bani in tara. Care bani sunt imediat taxati de ciuma rosie, sa-ti plateasca tie si altora ca tine ajutoare sociale!:-(
    Pune mana pe lopata si munceste, prm.istule!
    04.06.2017, 23:41
    Ajutoare sociale? Băiete, nu pricepi..
    Nu am să mă dau mare cu situația mea economică, dar iți garantez că nu am primit niciodată ajutor de la stat.
    De fapt nu pricep de ce m-am deranjat să iți răspund - pesemne din nebăgare de seamă. Noapte bună.
    cop4you
    04.06.2017, 20:04
    O fi, insa Anca Serghescu nu-i erou!
    "Iata numai cateva dintre mesajele care se refera la Florin Morariu, cel care lucreaza legal in Marea Britanie si are chiar doua joburi ca sa poata sa se intretina."

    Romanul a fost asta noapte acolo, a trait o situatie dramatica.

    Nu ma intereseaza ce a facut toata noaptea Anca Serghescu, z.com a relalat candva azi, despre Londra. AS a scris un fel de articol, acum a republicat (adaugand poate un mesaj de pe net) si-l vinde ca articol nou-nout?

    Deci munca zero, probabil ca asa ar trebui sa fii si platita. Cauta-ti un job si munceste cinstit, de ce nu la o brutarie?
    iSictir
    05.06.2017, 09:12
    faptele de vitejie facute la betie nu se pun
    Eroi au fost, eroi sunt incă
    Si-or fi in neamul romanesc!
    Căci rupti sunt ca din tare stancă
    Romanii ori si unde cresc.
    Ca balariile