Iga Swiatek, în mare formă la Roland Garros. Ce a reușit poloneza la Grand Slamul de la Paris

Vineri, 02 Iunie 2023, ora 11:29
1526 citiri
Iga Swiatek Foto: Facebook / Roland Garros

Poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial al tenisului feminin şi deţinătoare a titlului, a obţinut joi o calificare lejeră în turul 3 la Roland Garros, lăsându-i doar patru ghemuri americancei Claire Liu (102 WTA), învinsă cu 6-4, 6-0 după o oră şi 29 de minute de joc, relatează AFP.

Swiatek, care a împlinit miercuri 22 de ani, a trecut în primul tur cu acelaşi scor de jucătoarea spaniolă Cristina Bucşa, născută la Chişinău. Următoarea adversară a polonezei va fi chinezoaica Xinyu Wang (80 WTA).

Câştigătoarea a trei turnee de Mare Şlem trebuie să ajungă cel puţin în sferturi de finală pentru a spera să se menţină în fotoliul de lider mondial după Roland Garros.

Rezultate de ieri din turul 2 al probei feminine de simplu de la Roland Garros:

Iga Swiatek (Polonia/N.1) - Claire Liu (SUA) 6-4, 6-0

Wang Xinyu (China) - Rebecca Peterson (Suedia) 7-6 (7/5), 6-2

Bianca Andreescu (Canada) - Emma Navarro (SUA) 6-1, 6-4

Lesia Ţurenko (Ucraina) - Lauren Davis (SUA) 6-3, 1-0 (abandon)

Ons Jabeur (Tunisia/N.7) - Oceane Dodin (Franţa) 6-2, 6-3

Iga Swiatek e de speriat la WTA Miami. Ce super-performanță poate repeta lidera mondială
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, liderul WTA şi principala favorită, s-a calificat sâmbătă seara în turul al treilea al turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii...
A doua victorie la rând pentru Irina Begu, după 7 luni de absență. Cu cine va juca în sferturi
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la...
#Iga Swiatek, #Roland Garros, #calificare, #turul trei, #victorie , #stiri tenis