”Sperietoarea” Iga Swiatek. Poloneza a mai bifat o victorie-fulger. Cu cine va juca în sferturi la Dubai

Miercuri, 22 Februarie 2023, ora 17:23
1917 citiri
Iga Swiatek

Poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial al tenisului feminin, s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), după ce a cedat un singur ghem în meciul împotriva rusoaicei Liudmila Samsonova (locul 13 mondial), încheiat 6-1, 6-0.

Iga Swiatek nu a pierdut niciun set de când a fost eliminată de kazaha Elena Rîbakina în optimile de finală ale Openului Australiei, notează EFE. Poloneza o va întâlni pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova (18 WTA) în sferturile turneului de la Dubai, dotat cu premii totale de 2.788.468 de dolari.

După cum s-a anunţat, kazaha Elena Rîbakina, campioana de anul trecut de la Wimbledon, a declarat forfait, din cauza problemelor medicale, astfel că adversara ei din optimi, Cori Gauff (SUA), s-a calificat fără joc în sferturi.

Rezultate de miercuri din optimile de finală ale probei de simplu:

Iga Swiatek (Polonia/cap de serie N.1) - Liudmila Samsonova (Rusia/N.14) 6-1, 6-0

Karolina Pliskova (Cehia) - Anhelina Kalinina (Ucraina) 7-5, 6-7 (6/8), 6-2

Madison Keys (SUA) - Victoria Azarenka (Belarus/N.15) 6-2, 6-1

Cori Gauff (SUA/N.5) -Elena Rîbakina (Kazahstan/N.9) forfait

Karolina Muchova (Cehia) - Belinda Bencic (Elveţia/N.8) 6-1, 6-4

Jessica Pegula (SUA/N.3) - Ana Bogdan (România) 6-4, 6-3

Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...
Cum nu se putea mai rău pentru Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru româncă la WTA Madrid
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va înfrunta pe Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial şi favorită 27. Swiatek a...