Mesajul pentru Ucraina cu care Iga Swiatek a impresionat asistența la Roland-Garros. Fanii au aplaudat minute în șir VIDEO

Sambata, 04 Iunie 2022, ora 18:27
8705 citiri
Iga Swiatek

Poloneza Iga Swiatek şi sportiva americană Coco Gauff au fost protagonistele unor momente emoţionante la finalul meciului pentru titlu la Roland-Garros.

Cori "Coco" Gauff, de doar 18 ani, a izbucnit în plâns la finalul meciului pierdut, scor 1-6, 3-6.

Ea a mulţumit celor prezenţi pentru susţinere, iar apoi s-a adresat echipei sale: "Vă rog să mă iertaţi că nu am putut câştiga astăzi".

La 21 de ani, Iga Swiatek şi-a ţinut cu greu lacrimile în momentul intonării imnului Poloniei, iar apoi a mulţumit echipei sale, părinţilor şi surorii sale, aflată în ţara natală.

Iga a spus că, deşi a mai câştigat la Roland Garros, totuşi încă nu are experienţă la discursuri.

La final, ea a transmis şi un mesaj pentru Ucraina: "Fiţi puternici", moment în care toţi spectatorii din arenă au aplaudat minute în şir.

Poloneza Iga Swiatek, numărul 1 mondial, a obţinut al doilea titlu la Roland Garros, după ce a învins-o în finală pe sportiva americană Coco Gauff, cap de serie 18, scor 6-1, 6-3.

Swiatek a înregistrat a 35-a victorie consecutivă şi s-a impus după 68 de minute.

Ea mai câştigat turneul şi în 2020, când a trecut se Sofia Kenin.

Swiatek a ajuns la al şaselea turneu câştigat în acest an.

Jaqueline Cristian, victorie magnifică la WTA Madrid, cu o fostă câștigătoare la Roland-Garros. Răsturnare de scor uluitoare
Tenismena Jaqueline Cristian a obținut vineri una dintre cele mai importante victorii ale carierei, în turul secund la WTA Madrid. Clasată pe locul 73 mondial și venită din calificări,...
Franța îi cere Greciei un sistem de apărare antiaeriană pe care să-l folosească pe durata Jocurilor Olimpice
Franța a cerut să împrumute un sistem de apărare antiaeriană al Greciei pe durata Jocurilor Olimpice de la Paris, potrivit cotidianului elen "Kathimerini", citat de Politico.eu....