Lidera mondială Iga Swiatek a jucat primul său meci după o lună. Ce s-a întâmplat la WTA Stuttgart

Joi, 20 Aprilie 2023, ora 21:28
1893 citiri
Iga Swiatek

Numărul 1 mondial Iga Swiatek, deţinătoarea titlului, a dominat-o, joi, pe chinezoaica Qinwen Zheng (locul 25 WTA), în turul doi al turneului WTA 500 pe zgură de la Stuttgart, scor 6-1, 6-4. Meciul a durat o oră şi 26 de minute.

Poloneza a revenit în competiţie după o lună, de la semifinala pierdută a Indian Wells, şi după ce a acuzat dureri la spate.

Pentru un loc în semifinale, Swiatek va evolua cu sportiva cehă Karolina Pliskova, care a trecut de croata Donna Vekic, scor 6-2, 6-7, 7-6, în 2 ore şi 20 de minute.

Ce-a făcut Anca Todoni la turneul WTA din Mexic după ce a obținut victoria carierei
Jucătoarea română de tenis Anca Todoni, locul 226 mondial şi venită din calificări, a fost eliminată, vineri, în optimile turneului de categorie WTA 125 de la San Luis (Mexic). Todoni a...
Stupoare în circuitul WTA, cu cea mai în formă jucătoare: ”Dacă eram bărbat, nu m-ați fi întrebat asta”
Americanca Danielle Collins (30 de ani), locul 53 WTA, aflată la ultimul său sezon în circuitul mondial, s-a calificat miercuri în semifinalele turneului WTA 1000 de la Miami. În sferturi,...