Iga Swiatek, de neoprit în 2022. Poloneza a demolat-o pe Naomi Osaka în finala turneului de tenis de la Miami

Sambata, 02 Aprilie 2022, ora 22:28
5154 citiri
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, noul număr 1 mondial de la 4 aprilie, a câştigat, sâmbătă, turneul WTA 1.000 de la Miami.

Swiatek a învins-o în finală pe japoneza Naomi Osaka, locul 77 WTA, scor 6-4, 6-0, într-o oră şi 20 de minute.

A fost a 17-a ei victorie consecutivă în acest an.

La 20 de ani, Swiatek a mai câştigat în acest an şi turneele de la Doha şi Indian Wells. Ea a devenit a patra jucătoare care se impune la "Sunshine Double" (Indian Wells şi Miami) în acelaşi an, după Stefanie Graf (1994 şi 1996), Kim Clijsters (2005) şi Victoria Azarenka (2016).

Eroina de la Stuttgart: a jucat trei meciuri de trei ore și a ajuns în semifinale. Cum arată careul de ași
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (1 WTA, principala favorită) s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 802.237...
Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
#Iga Swiatek, #Iga Swiatek Simona Halep, #turneu tenis Miami , #Stiri Iga Swiatek