Roland Garros 2023: finală colosală între Iga Swiatek și Karolina Muchova. Cum s-a încheiat disputa

Sambata, 10 Iunie 2023, ora 19:01
7842 citiri
Karolina Muchova și Iga Swiatek FOTO Twitter WTA

Iga Swiatek (22 de ani, numărul 1 WTA) și Karolina Muchova (26 de ani, locul 43 WTA) s-au întâlnit în finala feminină de la Roland Garros și au oferit un spectacol pe cinste.

Cine credea că Iga Swiatek va fluiera în finala de la Roland Garros s-a înșelat amarnic. Poloneza a condus cu 6-2 și 3-0, dar apoi și-a intrat în rol senzaționala Muchova, care a fost protagonista unei reveniri de senzație, la fel ca și în semifinala cu Sabalenka.

Muchova și-a adjudecat setul al doilea cu 7-5 și a dus finala într-un set decisiv extrem de tensionat.

Jucătoarea din Cehia a condus cu 2-0, a făcut break și la 3-3, însă de data aceasta Swiatek a fost jucătoarea care a luptat din răsputeri și a întors meciul în favoarea ei.

Swiatek a făcut breakul decisiv și și-a adjudecat finala, scor 6-2, 5-7, 6-4, după aproape trei ore de tenis fantastic.

Este al patrulea turneu de Grand Slam pentru Iga Swiatek, al treilea la Roland Garros.

Vezi aici punctul finalei - VIDEO

Iga Swiatek a defilat în fața Soranei Cîrstea. Liderul WTA a predat o lecție de tenis
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, și Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial, s-au întâlnit în turul trei al turneului de la Madrid. Meciul a curs într-o singură direcție, iar poloneza Iga...
Sorana Cîrstea joacă azi cu lidera mondială, la WTA Madrid. Ora de start a meciului
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea o va înfrunta sâmbătă pe poloneza Iga Swiatek în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro....
#Iga Swiatek, #Karolina Muchova, #finala Roland Garros, #castigatoare roland garros 2023 , #Roland garros