O noua supriza la Wimbledon. Poloneza Iga Swiatek, eliminata de o tunisianca

Luni, 05 Iulie 2021, ora 16:22
2913 citiri
Iga Swiatek

Poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA si cap de serie numarul 7, a fost invinsa, luni, cu 5-7, 6-1, 6-1, de jucatoarea tunisiana Ons Jabeur, locul 24 WTA si cap de serie numarul 21, in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon.

Jabeur s-a impus dupa un meci care a durat o ora si 41 de minute si a devenit prima jucatoare de origine araba care ajunge in sferturi, la Wimbledon. Ea mai are o calificare in aceasta faza, la Australian Open, in 2020.

Sportiva din Tunisia va da piept in mansa urmatoare cu Arina Sabalenka din Belarus, locul 4 WTA si cap de serie numarul 2.

Sabalenka a trecut, tot luni, in optimi, de Elena Ribakina din Kazahstan, locul 20 WTA si cap de serie numarul 18, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-3, dupa un meci de o ora si 55 de minute.

Arina Sabalenka este in premiera in sferturile de finla ale unui grand slam.

Cum nu se putea mai rău pentru Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru româncă la WTA Madrid
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va înfrunta pe Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial şi favorită 27. Swiatek a...
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Sorana Cîrstea a avut set și 5-3 în meciul cu Alexandra Eala, din Filipine, dar partida a ajuns în set decisiv. Sorana Cîrstea a trecut prin mari emoții în turul al doilea de la Mutua...