Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Iga Swiatek, de neoprit în 2022. Poloneza a învins-o pe Ons Jabeur în finală la Roma și a câștigat al cincilea turneu consecutiv

Duminica, 15 Mai 2022, ora 16:08
4195 citiri
Iga Swiatek. Foto: Facebook / Iga Swiatek

Poloneza Iga Swiatek, locul I WTA, deţinătoarea trofeului, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 1.000 de la Roma, după ce a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-3, pe Ons Jabeur din Tunisia, locul 7 WTA.

Finala a durat o oră şi minute şi 23 de minute şi, la capătul ei, Swiatek, 20 de ani, a obţinut victoria consecutivă cu numărul 28 şi a câştigat al cincilea turneu consecutiv la care participă, după ce, din februarie, s-a impus la Doha, Indian Wells, Miami şi Stuttgart. Acesta este al optulea trofeu din carieră pentru jucătoarea poloneză.

Jabeur, 27 de ani, a fost la a doua finală la rând jucată la un turneu de categorie WTA 1.000, după ce sâmbăta trecută s-a impus la Madrid.

Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...
Meci de poveste în semifinale la WTA Stuttgart. Ce s-a întâmplat cu lidera mondială
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, liderul WTA şi principală favorită, a fost eliminată sâmbătă seara, în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii...
#Iga Swiatek, #Iga Swiatek Simona Halep, #ons jabeur, #turneu Roma rezultate , #Stiri Iga Swiatek