Ce tenismenă a câștigat trofeul la Indian Wells

Luni, 21 Martie 2022, ora 00:05
7842 citiri
Iga Swiatek Foto: Facebook / BNP Paribas Open

Poloneza Iga Swiatek, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3, a câştigat, duminică seară, turneul de categorie WTA 1000 de la Indian Wels.

Swiatek, care în semifinale a trecut de Simona Halep, s-a impus în ultimul act în faţa sportivei elene Maria Sakkari, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6, scor 6-4, 6-1, într-o oră şi 21 de minute.

Ca urmare a acestui succes, Iga Swiatek va urca pe locul 2 WTA, cel mai bun din carieră.

Poloneza a câştigat luna trecută şi turneul de la Doha, tot de categorie WTA 1000, astfel că a ajuns la 11 victorii şi zero înfrângeri în acest an la acest tip de turnee.

Topul WTA în care Iga Swiatek e la un pas de cifra 100, iar Simona Halep nu e în primele 10 tenismene din istorie
Lidera mondială din tenisul feminin, Iga Swiatek, e la un pas de cifra 100 în ceea ce privește numărul de săptămâni petrecute pe locul 1 WTA. Astfel, conform clasamentului publicat luni,...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...