"Taifunul" Swiatek a trecut și peste Bianca Andreescu: 26 de victorii la rând și recorduri fantastice stabilite de poloneză

Vineri, 13 Mai 2022, ora 17:45
4851 citiri
Iga Swiatek

Poloneza Iga Swiatek este într-o formă de speriat pentru adversare: tocmai a obținut a 26-a victorie consecutivă.

Iga Swiatek s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000 de la Roma, după ce a învins-o pe Bianca Andreescu, scor 7-6, 6-0. Jucătoarea cu părinți români a făcut un prim set foarte bun, fiind la același nivel cu poloneza, însă în setul a doilea a clacat.

Pentru Iga Swiatek a fost a 26-a victorie la rând. Ea va juca în semifinalele turneului de la Roma cu Aryna Sabalenka, a treia favorită a turneului.

Swiatek a bifat mai multe borne importante:

- e a treia jucătoare din istorie care câștigă mai mult de 20 de meciuri la rând în turneele WTA 1000 după Caroline Wozniacki (28 între Montréal 2010 și Miami 2011) și Serena Williams (26 între Miami și Cincinnati in 2013)

- a doua cea mai tânără jucătoare care ajunge în patru semifinale WTA 1000 în același sezon, după Caroline Wozniacki

- în ultimii 20 de ani, doar două jucătoare au câștigat 9 meciuri consecutive din postura de lider WTA, Henin și Azarenka.

Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
Topul WTA în care Iga Swiatek e la un pas de cifra 100, iar Simona Halep nu e în primele 10 tenismene din istorie
Lidera mondială din tenisul feminin, Iga Swiatek, e la un pas de cifra 100 în ceea ce privește numărul de săptămâni petrecute pe locul 1 WTA. Astfel, conform clasamentului publicat luni,...