Ianis Hagi va juca în primăvara europeană. Contribuția decisivă a românului la calificarea lui Rangers VIDEO

Vineri, 26 Noiembrie 2021, ora 00:16
8572 citiri
Ianis Hagi

Echipa scoțiană Glasgow Rangers, cu Ianis Hagi pe teren, s-a calificat în primăvara europeană din Europa League, după victoria obținută joi seară, 2-0, cu Sparta Praga.

Ianis Hagi a reuşit o pasă de gol la reușita de 1-0 a scoțienilor în faţa formaţiei lui Florin Niţă, în etapa a cincea a grupei A.

Hagi a pasat decisiv la golul marcat de Morelos în minutul 15. Acelaşi Morelos a înscris şi golul doi, în minutul 49.

Ianis Hagi, care a jucat până în minutul 66, a primit un cartonaş galben în minutul 45. La oaspeţi, Niţă a fost rezervă.

Tot în grupa A, Lyon a învins în deplasare Brondby, scor 3-1, revenind de la 0-1. Au marcat Uhre ’50 pentru Brondby şi Cherki ’57, ’66 şi Slimani ’76 pentru Lyon.

Alte rezultate din Liga Europa:

Grupa B

AS Monaco – Real Sociedad 2-1

Au marcat: Volland ’28, Fofana ’38 / Isak ‘35

În minutul 89, de la gazde a fost eliminat Fofana.

PSV Eindhoven – Sturm Graz 2-0

Au marcat: Vinicius ’45 (penalti), Bruma ‘56

AS Monaco a câştigat grupa şii s-a calificat în faza următoare.

A marcat: Soares ‘90

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...