Vom avea o nouă campioană mondială la handbal feminin! Ce s-a întâmplat cu deținătoarea titlului în grupa României

Marti, 14 Decembrie 2021, ora 10:31
3868 citiri
Olanda a fost eliminată în grupele principale

Selecţionata Olandei, campioana mondială en titre, a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Spania, luni, după ce a fost învinsă de Norvegia cu scorul de 37-34, în ultimul meci din Grupa principală II.

Olanda avea nevoie de un egal pentru a-şi asigura prezenţa în sferturi, având golaveraj mai bun decât Suedia.

Batavele au început bine meciul cu campioana europeană şi au condus cu 12-6 (min. 16), dar scandinavele au revenit graţie prestaţiilor reuşite de portarul Silje Solberg (13 şuturi apărate) şi de interul Henny Reistad (9 goluri), susţinute de extrema Camilla Herem (7 goluri) şi de interul dreapta Nora Mork (8).

Norvegia va juca în sferturi contra Rusiei, într-o reeditare a semifinalei olimpice de la Tokyo, în care s-a impus Rusia.

Luni seara, Rusia nu a făcut faţă campioanei olimpice Franţa, care a câştigat fără probleme, cu 33-28, într-o repetare a finalei de la Tokyo.

Franţa va juca în sferturi contra Suediei, echipă clasată pe locul al patrulea la JO şi care a învins România cu 34-30.

6. Kazahstan 0

Primele două clasate din fiecare grupă principală s-au calificat în sferturile de finală.